اقتصاد زیستی

توسعه بیوتکنولوژی در استرالیا

سال ۲۰۰۱ مقاله ای در Nature چاپ شد که با این جمله شروع می شد:
” در انتخابات فدرال که در سال جاری در استرالیا برگزار می شود، دو حزب سیاسی اصلی با چگونگی تحریک رشد بیوتکنولوژی مواجه هستند. اما تلاش برای یک اقتصاد علمی قوی نیاز به سرمایه گذاری و مدیریت بلندمدت دارد. “

در آن زمان استرالیا به علت عدم حمایت دولت وصنعت و همچنین نبود نیرو و روحیه لازم برای تجاری سازی، از نوآوری های بیوتکنولوژی دور مانده بود. اما در حال حاضر ۵ دانشگاه برتر دنیا به همراه تعداد زیادی شرکت های دانش بنیان در زمینه بیوتکنولوژی در آن وجود دارد.

در همان سال ها حس خوش بینی همگانی در استرالیا نسبت به بیوتکنولوژی شکل گرفت. کشور به سمت اقتصاد مبتنی بر علم بیشتر سوق داده شد. در ژانویه ۲۰۰۱ ، قرار بر این شد تا ۲.۹ میلیارد دلار استرالیا (معادل با ۱.۵ میلیارد دلار آمریکا) به مدت ۵ سال به تحریک افزایش اکتشافات علمی اختصاص داده شود که بخشی از آن صرف آوردن ایده های بیوتکنولوژی به مرحله اثبات مفهوم شد. با این حال به نظر نمی رسید استرالیا با دولت فدرال محافظه کارانه اش به پیشتازان بیوتکنولوژی دنیا تبدیل شود. بخش زیادی از ۲.۹ میلیارد دلار برای سال آخر هر پروژه انباشته می شد.

اتفاقی که افتاد، این بود که بیوتکنولوژی مورد حمایت ایالت های استرالیا قرار گرفت; به طوری که آنها هزینه فعالیت های زیرساختی و تحقیق های بدیعانه را تامین می کردند. رقابتی که بین ایالت های استرالیا، علی الخصوص ایالت های شرقی شکل گرفت، باعث توسعه سریع بیوتکنولوژی در کشور شد. اوضاع طوری شده بود که هر ایالت تلاش می کرد تا در پایتخت خود مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی داشته باشد.

در آن زمان از مشکلات اصلی، نبود سرمایه گذار خصوصی برای حمایت بود. چرا که سهم کمی از بودجه دولت را دریافت می کردند و بسیاری از استارتاپ های این عرصه با شکست مواجه می شدند. لذا اهمیت مدیریت پروژه، ارزیابی مسائل مالی و داشتن برنامه برای وارد شدن به بازارهای جهانی ارزش خود را پیدا کرد. بدین ترتیب تمرکز اصلی از صرف نوآوری به تجاری سازی منتقل شد.

حال استرالیا در بازارهای جهانی کرسی خود را پیدا کرده واصول صنعت آن به صنعت آمریکا بسیار نزدیک شده است.
حال باید از خود بپرسیم ایران در چه جایگاهی قرار دارد؟ چه اقدامات زیرساختی ای در زمینه بیوتکنولوژی انجام شده است و در بازارهای جهانی چگونه عمل می کند؟ هرچند که بررسی این عوامل به بررسی های سیاسی و اجتماعی هم نیاز دارد، لکن بخش علمی و صنعت باید بتواند وظیفه خود را در زمینه بیوتکنولوژی در کشور انجام دهد.

مترجم: میلاد ریحانی

☑️‌ منبع

? کانال اقتصاد زیستی

توسعه بیوتکنولوژی در استرالیا – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن