بیوتکنولوژی داروییسرطان سینه

توسعه داروهای سرطان پستان با گیرنده‌های استروژن

بسیاری از داروهای سرطان پستان، گیرنده‌های استروژن را در داخل سلول‌های سرطانی مسدود می‌کنند. مسدود کردن گیرنده‌ها در ابتدا از پیشرفت بیماری به مرحله متاستاز جلوگیری می‌کند اما اکثر بیماران مبتلا به بیماری پیشرفته، در نهایت دچار مقاومت دارویی شده و پزشکان از کاربرد جایگزین‌های آن‌ها ناامید می‌شوند.


در حال حاضر، محققان یک ساختار پل مانند را در گیرنده استروژن انسانی کشف کرده‌اند که می‌تواند به عنوان یک هدف دارویی جدید و ارزشمند استفاده شود. آن‌ها استراتژی “سوزاندن پل” به منظور از هم گسیختگی گیرنده استروژن و چگونگی طراحی داروهای سرطان پستان را توضیح می‌دهند.

تاکنون، ساختار کلی گیرنده استروژن ناشناخته بود، بنابراین شناسایی محل‌های هدف جدید یا کاربردی برای داروهای جدید یک چالش بود. ساختارهای واحد قطعات گیرنده شناسایی شده بودند اما این که چگونه با یکدیگر مطابقت داشتند، مشخص نشده بود. این مطالعه رابط جدیدی را شناسایی کرده‌است که دو واحد عملکردی اصلی گیرنده را به هم متصل می‌کند.

“پل” شناسایی شده در این مطالعه، دو بخش کلیدی گیرنده را به هم پیوند می‌دهد؛ یکی که به استروژن متصل می‌شود و دیگری به DNA متصل شده و ژن‌ها را در پاسخ به سطوح استروژن کنترل می‌کند. داروهایی که پل را مختل می‌کنند، می‌توانند روی توانایی این دو بخش برای همکاری با یکدیگر که مهارکننده عملکرد گیرنده هستند، تاًثیر بگذارند. اختلال عملکرد پل، از ارتباط دو بخش اصلی کمپلکس گیرنده استروژن جلوگیری می‌کند، بنابراین هدف قرار دادن این رابط، نشان دهنده رویکرد”سوزاندن پل”برای کشف دارو است.

این اولین کاربرد روشی است که محققان آن را توسعه داده‌ و (iSPOT (integration of Scattering, footPrinting, and dOcking simulaTion نامیده‌اند. مطالعه جدید نشان می‌دهد که پل می‌تواند به عنوان یک هدف دارویی جدید مورد استفاده قرار گیرد. از لحاظ ژنتیکی ردیاب‌های مهندسی فلوئورسنت برای گیرنده‌های طبیعی در آزمایشگاه آن‌ها، قادر به بیان این بودند که چه زمانی دو قسمت اصلی گیرنده به‌طور صحیح با هم ارتباط برقرار می‌کنند.

در حال حاضر محققان شروع به آزمایش مولکول‌های دارویی با استفاده از روش جدید خود کردند. آن‌ها هم‌چنین قصد دارند مخازن موجود دارویی را که قبلاً توسط FDA تاًیید شده‌اند را جداسازی کنند. این روش با شناسایی داروهایی که قادرند سرطان سینه را دوباره هدف قرار دهند، می‌تواند شروعی برای کشف دارو باشد. علاوه بر این، از آنجا که گیرنده استروژنی ساختاری مشابه با دیگر گیرنده‌های هورمونی در سرطان‌های تخمدان، پروستات و رحم دارد، مطالعه جدید و این آزمایش می‌تواند پیامدهای گسترده‌ای برای کشف دارو داشته باشد.

با استفاده از فناوری iSPOT، محققان به مدل‌های ساختاری با رزولوشن متوسط ​​تا بالایی از گیرنده‌های استروژن دست یافتند که قبلاً در دسترس نبودند. امید است این کار نقشه راهی برای مطالعه عملکرد گیرنده و آزمایش داروهای جدید پیش رو قرار دهد.

☑ لینک خبر
☑ لینک مقاله

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن