زیست توده

توسعه فرایند گازی‌سازی با هدف تولید سوخت‌های زیستی

مرکز تحقیقات فناوری فنلاند با استفاده از روش جدید گازی‌سازی، روشی جدید برای تبدیل محصولات جانبی صنایع جنگلی مانند پوست، خاک اره و زباله جنگل به سوخت‌های حمل و نقل و مواد شیمیایی ارائه کرده است. در این روش با تولید سوخت‌های زیستی انتشار دی‌اکسید کربن در حدود ۹۰ درصد نسبت به سوخت‌های فسیلی کاهش می‌یابد. استفاده از این رویکرد با هدف تبدیل مواد زیست‌توده به محصولات واسطه مانند هیدروکربن‌های مایع، متانول یا متان است. این محصولات میانی در پالایشگاه‌های نفت برای تولید سوخت‌های تجدیدپذیر یا مواد شیمیایی پردازش می‌شوند.


فرایند گازی‌سازی، استفاده مؤثر از محتوای انرژی، زیست‌توده را ایجاد می‌کند. تقریباً ۵۵ درصد از محتوای انرژی به سوخت انتقال داده می‌شود و از ۲۰ تا ۲۵ درصد انرژی می‌توان برای تأمین گرمایش منطقه‌ای یا تولید بخار برای فرایندهای صنعتی استفاده کرد. این روش جدید، انتشار دی‌اکسید کربن را تا حدود ۹۰ درصد در مقایسه با سوخت‌های فسیلی کاهش می‌دهد.

بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی (IEA)، انرژی‌ زیستی نقش کلیدی در ایجاد یک سیستم انرژی پایدار ایفا می‌کند. انرژی زیستی در حال حاضر حدود ۵۰ درصد از مصرف انرژی تجدیدپذیر جهان را تشکیل می‌دهد و آژانس بین‌المللی انرژی تخمین می‌زند که انرژی زیستی به عنوان سریع‌ترین انرژی تجدیدپذیر در حال رشد بین سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۳ خواهد بود.

انرژی زیستی برای کاهش انتشار گازهای حمل و نقل هوایی و کشتی‌رانی و به عنوان سوخت اضافی برای حمل و نقل جاده‌ای به عنوان خودروهای الکتریکی معرفی شده است. استفاده از محصولات ضایعات جنگلی مانند پوست، زباله‌های جنگلی، چوب بازیافت‌شده، نی و یا دیگر مواد زیست‌توده به عنوان مواد اولیه تأثیری بر اثر نشت کربن جنگل‌ها ندارد و آن‌ها با تولید مواد خام و تولید مواد غذایی در صنعت جنگل رقابت نمی‌کنند.

فرایند گازی‌سازی بر اساس فناوری گاز کم فشار و دمای پایین بخار و سنتز صنعتی در مقیاس کوچک انجام می‌شود. با توجه به رویکرد فرایند در مقیاس کوچک، گرمای ایجاد شده توسط این فرایند می‌تواند در طول سال مورد استفاده قرار گیرد؛ و مواد اولیه این فرایند را می‌توان با زباله‌های محلی تأمین کرد. طرح‌های پیشین اجرا شده در فنلاند شامل تولید سوخت از گیاهان دیزلی در مقیاس وسیع است که زباله‌های محلی برای تأمین مواد خام مورد نیاز کافی نبود. افزون بر این، امکان استفاده کامل از محصولات گرمایی جانبی غیرممکن بود، لذا بهره‌وری انرژی آن‌ها کمتر از ۶۰ درصد بود.

علاوه بر سوخت‌های حمل و نقل، روش گازی‌سازی زیست‌توده می‌تواند برای تولید مواد خام قابل بازیافت برای جایگزینی نفت و گاز طبیعی در فرایندهای صنایع مختلف شیمیایی استفاده شود. از سوی دیگر، استفاده از گازهای سنتز می‌تواند در دستیابی به اهداف اقتصادی چندگانه مانند بازسازی پلاستیک و سایر مواد بسته‌بندی کمک کند.

راه‌حلی دیگر در حال توسعه یک فرایند ترکیبی انعطاف‌پذیر بر اساس زیست‌توده و انرژی خورشیدی و باد است که می‌تواند یا فقط روی زیست‌توده اجرا شود و یا با الکترولیز افزایش یابد. این یک روش مؤثر برای ذخیره‌سازی انرژی خورشیدی یا باد به عنوان یک سوخت تجدیدپذیر است و می‌تواند میزان تولید سوخت تجدیدپذیر از منابع موجود زیست‌توده را تا دو برابر افزایش دهد.

منبع خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن