آبزی پروریریزجلبکزیست توده میکروبی

توسعه ی صنایع آبزی‌پروری با استفاده از مواد مغذی میکروبی

توسعه صنعت آبزیان و نیاز به مواد غذایی آبی، هر دو رو به رشد هستند. برای تامین تقاضای رو به رشد مواد غذایی در این حوزه، جایگزین هایی نظیر وعده های گیاهی وارد عرصه شدند. با این همه این جایگزین‌ها به دلیل کمبود بعضی از شاخصه‌های مهم مواد غذایی نظیر آمینواسیدها و سایر محدودیت‌ها نیاز به مکمل دارند که از این جهت، مواد مغذی میکروبی (Microbial-Derived Nutrients) مورد توجه قرار گرفتند.


به زیست توده تولید شده تحت شرایط خاص از بعضی از ریزجلبکها، باکتری‌ها و مخمر‌ها مواد مغذی میکروبی گفته می‌شود. پروتئین‌های تک سلولی، مواد مغذی میکروبی هستند که تحت فرآیند استحصال پروتئین از میکروارگانیسم‌ها تولید می‌شوند و می‌توان از آنها به عنوان مواد تشکیل دهنده بسیاری از مواد غذایی و یا خوراک دام و حیوانات استفاده کرد. میکروارگانیسم‌ها نظیر ریز جلبک‌ها سرشار از پروتئین بوده که البته با توجه به منبع کربنی و انرژی آن ها نیز می‌توان مواد دیگری را نیز از آنها استخراج کرد.

بررسی های انجام شده نشان می‌دهد این زیست توده‌های میکروبی می توانند غذای خوبی برای پرورش آبزیان و به طور خاص نوزادان آنها باشند، زیراکه هضم بالا یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد مواد مغذی میکروبی در مقایسه با گیاهان دریایی است. به عنوان نمونه زیست‌توده استخراج شده از باکتری Methylococcus capsulatus غذای بسیار ارزشمندی برای ماهی سالمون آتلانتیک می‌باشد. تنوع در ساختار‌ها و کاربردهای متنوع آنها، بسیاری از کارخانجات را بر آن داشته است تا به سمت این تکنولوژی حرکت کنند. همچنین محققان نیز در تکاپو برای بدست آوردن فناوری های نوین در این حوزه و بررسی میکروارگانیسم‌های مختلف هسنتند.

ترجمه: امیر اسماعیلی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن