بیوتکنولوژی پزشکی

توقف گسترش سرطان

توقف گسترش سرطان - اخبار زیست فناوری توقف گسترش سرطان

✅ در حدود نود درصد مرگ‌ومیر ناشی از سرطان، به دلیل متاستاز و مهاجرت سلول‌های سرطانی است. گزارش شده است که استفاده همزمان دو داروی ضد سرطان موجود، می‌تواند از مهاجرت سرطان جلوگیری کند.


دانشمندان متوجه شده‌اند که اندازه کلی تومور اولیه عامل تعیین‌کننده مهاجرت سلول‌های سرطانی نیست؛ بلکه میزان محکم بودن اتصالات سلولی هنگامی تعیین‌کننده می‌باشد. درواقع تراکم سلول‌ها در شروع متاستاز بسیار مهم است. شبیه وقتی‌که شما منتظر یک میز در یک رستوران بیش‌ازحد شلوغ هستید ولی این پیام را به شما می‌رسد که باید به رستوران دیگری مراجعه نمایید!

شرکت های داروسازی متاستاز را به عنوان یک محصول جانبی رشد تومور می دانند و اعتقاد دارند که هدف قرار دادن تومور اولیه بهترین راه برای جلوگیری از متاستاز است ولی هیچ‌گونه دارویی برای مهار مهاجرت سرطان وجود ندارد. اخیراً دانشمندان توانسته‌اند درمان منحصر به‌ فردی را کشف کنند که به‌ طور مستقیم متاستاز را هدف قرار می‌دهد و نه رشد تومور اولیه. متاستاز توسط دو عامل اصلی هدایت می‌شود.۱- توانایی‌ سلول‌های سرطانی در تکثیر سریع. ۲- توانایی مهاجرت به بافت‌های اطراف؛ که پس از رسیدن به جریان خون، بیماری می‌تواند در سراسر بدن گسترش یابد.

این مطالعه از کشت سلول‌ها در محیط‌های سه‌بعدی بهره برده است. با این روش، محققان متوجه شدند که سلول‌های سرطانی در هنگام تکثیر و ایجاد تراکم افزاینده، شروع به انتشار پروتئین‌های: اینترلوکین ۶ (IL-6) و اینترلوکین ۸ (IL-8) می‌کنند. این پروتئین‌ها، به سلول‌های سرطانی پیامی می‌دهند که از تومور اولیه پرجمعیت و متراکم دور شده و مهاجرت کنند.

مطالعات در مدل حیوانی نشان داده است که درمان همزمان با دو داروی Tocilizumab و Reparaxin می‌تواند گیرنده‌های سیگنال مهاجرت سلول‌های سرطانی را مسدود کند. طی هشت هفته درمان همزمان با این دو دارو، رشد تومور اولیه متوقف نشد، اما گسترش سلول‌های سرطانی به ‌طور قابل‌توجهی کاهش یافت. در این مطالعه دانشمندان یک مسیر سیگنال دهی جدیدی کشف کردند که وقتی مسدود می‌شد، می‌تواند قابلیت متاستاز سرطان را محدود کند.

?ترجمه: مرضیه عزیزی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

توقف گسترش سرطان – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن