اخبارداروهای گیاهیمهندسی ژنتیک

تولید آلکالوئیدهای دارویی گیاهی در مخمر با جاسازی 26 ژن

بیان هترولوگ (تولید پروتئین در میزبانی غیر از گونه دارنده اصلی ژنوم کد کننده ژن های مدنظر) ۲۶ ژن در مخمر ساکارومایسز سرویزیه سبب امکان تولید تروپِین آلکالوئیدها، هیوسیامین و اسکوپولامین از طریق تخمیر شده است.


تروپان آلکالوئیدها فرآورده های طبیعی در گیاهان شب بو هستند که به عنوان مهارکننده‌های انتقال‌دهنده‌های عصبی به عنوان راهکارهای درمانی اصلی در بیماری های عصبی-عضلانی به کار می‌روند. چالش‌های موجود در تأمین جهانی این مواد (مانند همه گیری کووید-۱۹ و آتش‌سوزی‌های گسترده در استرالیا) سبب کمبود این داروها شده اند.

محققین در این تلاش تحقیقاتی از مخمر نان برای تولید آلکالوئیدهای هیوسیامین و اسکوپولامین از مواد اولیه ساده ای مانند شکر و آمینواسیدها استفاده کرده اند.

این محققین از ژنومیک کاربردی برای شناسایی مسیر آنزیمی غائب، از مهندسی پروتئین برای بیان عملیاتی یک استیل ترانسفراز (جهت انتقال مواد به واکوئل) و تعدادی ترانسپورترهای هترولوگ (جهت مسیریابی داخل سلولی) و از بهینه سازی سویه برای افزایش تولید استفاده کرده اند.

در این سامانه یکپارچه بیش از ۲۰ پروتئین از مخمر، باکتری ها، گیاهان و حیوانات در شش ناحیه زیرسلولی متفاوت قرار گرفتند تا ساختار فضایی سنتز زیستی تروپِین الکالوئیدها در گیاهان به صورت خلاصه تأمین شود.

نتایج این تحقیق در نشریه معتبر نیچر به چاپ رسیده است.

۵/۵ - (۲ امتیاز)
توسط
nature
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن