آنتی بادی های مونوکلونالسلول های بنیادی

تولید آنتی‌بادی برای آنتی‌ژن‌ سلول‌های بنیادی و سرطانی

محققان A*STAR آنتی‌بادی‌های ویژه‌ای را تولید کرده‌اند که انواع خاصی از سلول‌های‌ سرطانی را هدف قرار داده و به آن‌ها متصل می‌شوند. ترکیب این آنتی‌بادی با یک داروی ضد سرطان می‌تواند در درمان برخی از انواع سرطان‌های پستان و تخمدان مؤثر واقع شود.


یک تیم از محققان مؤسسه تکنولوژی A*STAR درصدد توسعه آنتی‌بادی‌های مونوکلونالی برآمدند که بتواند به‌طور خاص سلول‌های سرطانی را از طریق یکی از انواع مکانیسم‌های بالقوه هدف قرار داده و آن‌ها را ریشه‌کن سازد. سلول‌های بنیادی پرتوان (پلوری‌پوتنت) و بسیاری از سلول‌های سرطانی، پروتئین‌های ویژه‌ای به‌نام آنتی‌ژن‌های انکوفتال را در سطح خود بیان می‌کنند. محققان با کمک این آنتی‌ژن‌ها و تزریق سلول‌های بنیادی جنینی انسان (hESCs) به موش، سیستم ایمنی آن‌ها را برای تولید آنتی‌بادی تحریک نمودند.

این تیم دریافت که A19 یکی از آنتی‌بادی‌های مونوکلونال تولید شده است که به گیرنده Erbb-2 متصل می‌شود. Erbb-2 در سطح سلول‌های سرطانی خاص پستان و تخمدان بیان می‌شود. محققان در طول مطالعات خود دریافته‌اند که A19 نه تنها به گیرنده‌های Erbb-2 متصل می‌شود، بلکه توسط این گیرنده‌ها نیز از بین می‌رود. امکان استفاده از این فرآیند در معرفی هدفمند داروهای ضد سرطانی، سؤالی بود که مطالعات بعدی این تیم را تحت‌تأثیر قرار داد.

آن‎ها کانژوگه‌های آنتی‌بادی-دارویی را تولید کرده‌اند که با موفقیت توسط سلول‌های سرطانی تخمدان جذب می‌شوند. این داروها در داخل سلول‌ها رها شده و آن‌ها را از بین می‌برند. در نهایت با کاهش تعداد سلول‌های سرطانی مواجه خواهیم شد.

سپس این تیم سلول‌های سرطانی تخمدان را به سلول‌های زیر پوست موش‌ پیوند زدند و کانژوگه‌های آنتی‌بادی-دارو را به حفره‌های شکمی آن‌ها تزریق نمودند. آن‌ها مشاهده نمودند که اندازه تومورها در موش‌های تحت درمان در مقایسه با گروه کنترل، تا مرز ۶۰ درصد کاهش می‌یابد.

هرسپتین، آنتی‌بادی مونوکلونال دیگری است که امروزه به‌عنوان استاندارد طلایی درمان نوع خاصی سرطان سینه (HER2 مثبت) و معده مورد استفاده قرار می‌گیرد و همیشه به ۲-Erbb متصل می‌شود. محققان دریافته‌اند که A19 می‌تواند به فرم متفاوتی از Erbb-2 متصل شود.

Heng Liang Tan، یکی از همکاران این مطالعه، گفت: “A19 می‌تواند به‌عنوان جایگزین یا مکمل هرسپتین مورد استفاده قرار گیرد.” وی اشاره نمود که آزمایشات سم‌شناسی و بالینی داروها نیازمند مطالعات گسترده‌ای هستند.

این تیم امیدوار است که در نتیجه همکاری آن‌ها با شرکت‌های بیوتکنولوژی، A19 به‌عنوان یک داروی تأیید شده بالینی ارائه و توزیع شود. آن‌ها همچنین از رویکردهای کاربردی خود جهت تولید آنتی‌بادی‌های بیش‌تر برای درمان‌های هدفمند و تشخیص انواع بیماری‌ها استفاده خواهند نمود.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن