آنتی بیوتیکبیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی دارویی

تولید آنتی‌بادی علیه باکتری‌های بیمارستانی

باکتری مقاوم به آنتی‌بیوتیک Acinetobacter baumannii یکی از مضرترین باکتری‌هایی است که در سرتاسر جهان منجر به عفونت‌های بیمارستانی می‌شود. محققین دانشگاه تورکو دریافته‌اند که این باکتری توسط ساختارهایی انگشت‌مانند به لوازم پزشکی متصل می‌شود. محققین توانستند آنتی‌بادی‌هایی بسازند که از شیوع این باکتری جلوگیری می‌کند.


عفونت‌های بیمارستانی یکی از معضلات بهداشتی به شمار می‌روند. این نوع عفونت‌ها ناشی از قابلیت پاتوژن‌ها در آلوده ساختن سطوح زیستی و غیرزیستی می‌باشد.

محقق اصلی این مطالعه بیان می‌کند: “باکتری مقاوم به آنتی‌بیوتیک Acinetobacter baumannii مشکل‌آفرین‌ترین پاتوژن‌ محیط‌های بیمارستانی و بهداشتی در سرتاسر زمین به شمار می‌رود و در حال حاضر در لیستی که سازمان بهداشت جهانی برای اولویت تولید آنتی‌بیوتیک علیه باکتری‌های مضر طراحی کرده است، در جایگاه اول قرار دارد”.

این گروه تحقیقاتی یک مکانیزم مولکولی ویژه را شناسایی کرده‌اند که این باکتری را قادر می‌سازد روی سطوح لوازم پزشکی منتشر شود. این مکانیزم باکتری را قادر می‌سازد تا در بیمارستان‌ها پراکنده شود.

این باکتری می‌تواند با استفاده از پیلی‌های آرکئایی (chaperon-usher (ACU روی سطح لوازم پزشکی پراکنده شود. پیلی‌های ACU ساختارهای پروتئینی مو مانندی هستند که روی سطح غشای تعداد زیادی از باکتری‌های پاتوژن یافت می‌شوند. با استفاده از تکنیک کریستالوگرافی اشعه ایکس، محققین سه حلقه‌ی انگشت مانند را روی نوک این پیلی‌ها شناسایی کردند. این انگشت‌ها به طور محکم به سطح پلاستیک‌های هیدروفوبی که در وسایل پزشکی به کار برده می‌شوند متصل می‌شوند.

محققین بیان می‌کنند: “ما معتقدیم که این انگشت‌ها به فرورفتگی‌های ریز موجود روی سطح وسایل متصل می‌شوند. این فرضیه می‌تواند به خوبی توضیح دهد که چگونه این باکتری‌ها قادرند اتصال محکمی با سطوح لوازم پزشکی برقرار کنند”.

محققین آنتی‌بادی‌هایی تولید کرده‌اند که به نوک پیلی‌ها متصل شده و از چسبیدن آن‌ها به وسایل و تشکیل لایه‌های باکتریایی و بیوفیلم جلوگیری می‌کنند.

محققین همچنین عنوان می‌کنند: “استفاده از مواد پلاستیکی هیدروفیل به جای مواد هیدروفوب در وسایل پزشکی، یک روش ساده و به‌صرفه برای کاهش پاتوژن‌ها در فضای بیمارستان می‌باشد”.

باکتری Pseudomonas aeruginosa که یکی دیگر از باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک پاتوژن به شمار می‌رود، پیلی‌هایی مشابه با Acinetobacter baumannii داشته و روی سطوح بیوفیلم تولید می‌کند. محققین پیش‌بینی می‌کنند روشی که برای مبارزه با A.baumannii به کار برده‌اند می‌تواند برای مبارزه با P.aeruginosa و سایر پاتوژن‌هایی که از پیلی‌های ACU استفاده می‌کنند نیز به کار برده شود.

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن