آنتی بیوتیکبیوفیلم

کشف مکانیسم شکار یک باکتری، گامی در جهت تولید آنتی‌بیوتیک زنده

بدلوویبریو باکتریووُروس (Bdellovibrio bacteriovors;BV) یک باکتری شکارچی است که از راه شکار سایر باکتری ها زندگی خود را می گذراند. همین ماهیت شکارچی بودن، می تواند این ارگانیسم را به گزینه ای ایده آل برای استفاده به عنوان آنتی بیوتیک زنده تبدیل کند.


با این که ۵۰ سال از شناسایی این باکتری می گذرد، مکانیسم شناسایی شکار توسط BV هنوز یک سوال بزرگ است. اولین قدم برای مهندسی این باکتری جهت تبدیل آن به یک آنتی بیوتیک زنده، کشف چگونگی شناسایی باکتری هدف توسط BV است.
این باکتری مثل ویروس ها، پس از اتصال و ورود به میزبان، درون آن ها تکثیر می کند. سپس با منفجر کردن میزبان، BV ها وارد محیط پیرامونی شده تا همین روند را ادامه دهند.
همین رفتار باعث شده تا این باکتری برای استفاده به عنوان آنتی بیوتیک، استفاده در تصفیه ی آب و برای تخریب بایوفیلم ها گزینه ای وسوسه انگیز باشد.

برای یافتن مکانیسم شناسایی شکار توسط این باکتری، محققینی از دانشگاه های آریزونا و ایندیانا به مشاهده ی میکروسکوپی حرکات این باکتری در محیط مایع اطراف پرداختند. مشاهدات نشان می داده که BV با حرکات سریع خود و آشفته سازی مایع پیرامونی، حرکتی گردابی در محیط اطرف ایجاد می کند. در این شرایط، سایر باکتری های موجود در محیط در این گرداب گرفتار شده و در سطح گرداب شروع به چرخش می کنند. در نتیجه ی این نیروی هیدروداینامیکی حاصل از حرکات BV، هم شکارچی، هم شکار در سطح مایع قرار می گیرند و در نتیجه شانس برخورد این دو باکتری به صورت تصادفی افزایش خواهد یافت.

مشاهدات بیشتر شامل مدل سازی های کامپیوتری و محاسبات نیز این ادعا را ثابت می کنند که عامل شناسایی شکار توسط BV نه حاصل از سیگنال های شیمیایی و الکتریکی، بلکه نتیجه ی همین فشار هیدرودینامیکی حاصل از حرکات شکارچی است.

ترجمه : محمدحسین عباسپور

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن