بیوتکنولوژی صنعتیچاپ سه بعدی

تولید اجسام سه بعدی از بیوپلاستیک‌های جلبکی

✅طراحان هلندی بیوپلاستیک‌هایی را از جلبک‌ها ایجاد کرده‌اند که از آن‌ها می‌توان برای ساخت بطری شامپو، لوازم سفره و کیسه‌های زباله استفاده کرد. Klarenbeek و Dros بعد از کشت جلبک‌ها آن‌ها را خشک و پردازش کردند تا برای استفاده در پرینترهای سه بعدی مناسب شود. آن‌ها امید دارند که این نوع بیوپلاستیک‌ها به طور کامل بتوانند جایگزین پلاستیک‌های سنتزی شوند. هدف نهایی گروه این است که در آینده در هرجایی مثل نانوایی، مغازه‌ای باشد که شما بتوانید مواد خام آلی را از آن تهیه کنید. چاپ سه بعدی روش اقتصادی جدید و غیر متمرکز است.

?به غیر از جلبک، تولید بیوپلاستیک‌های دوستدار طبیعت با قارچ میسیلیوم، نشاسته سیب‌زمینی، پوسته دانه کاکائو که قابلیت استفاده به عنوان ماده اولیه در پرینترهای سه بعدی را دارد مورد بررسی قرار گرفته است.

?کار بر روی میسسلیوم باعث ایجاد “اولین صندلی چاپ شده با استفاده از قارچ زنده شد” . شرکت آمریکایی Ecovative خط تولیدی را با استفاده از میسیلیوم به نام Krown ایجاد کرده است. کیت‌های DIY به مشتریان اجازه می‌دهد تا لامپ، میز و اقلام پیک‌نیک خود را ایجاد کنند.

?در سرتاسر جهان در دهه‌های اخیر حجم عظیمی از سوخت‌های فسیلی به علت‌های متعددی هم‌چون سوخته شدن پلاستیک‌های سنتزی وارد جو شده‌اند که عواقب وخیمی را داشته و خواهند داشت. بنابراین مهم است CO۲ که به این طریق آزاد می‌شود به نحوی از جو حذف شود که یکی از راه‌ها اتصال کربن به بیومس است.

?هم‌چون سایر گیاهان جلبک‌ها نیز از CO۲ در فتوسنتز برای تولید انرژی استفاده می‌کنند. جلبک‌ها از طریق جذب کربن و تولید نوعی نشاسته که به عنوان ماده اولیه پرینترهای سه بعدی است رشد می‌کند. و بدین‌ترتیب با رشد جلبک‌ها برای تولید بیوپلاستیک و عوامل اتصالی می‌توان میزان CO۲ جو را کاهش دادو از تغییرات آب‌و‌هوایی عظیم جلوگیری کرد.

?هدف جاه‌طلبانه گروه تأمین تمام نیازمندی‌های رستوران‌های شهر با لوازمی است که از جلبک‌ها حاصل شده‌اند. در حال حاضر از نوعی جلبک فرانسوی و چند نوع جلبک هلندی برای مطالعات استفاده می‌شود.

?محصولات ایجاد شده از جلبک‌ها و پرینتر‌های سه بعدی در موزه Boijmans Van Beuningen در رتردام به نمایش عموم گذاشته شده است.

?این محصولات ایجاد شده نمونه‌ای از “طراحی‌های خوب برای یک دنیای بد” هستند. برای دست‌ یافتن به رویاهای بزرگ باید جواب را در چیزهای کوچک جستجو کرد و جلبک‌ها هم‌چون معجزه‌ای در دست‌یابی به اهداف بزرگ آینده هستند.

?ترجمه: زمزم جوادی

☑️لینک خبر
☑️عضویت در زیست فن میکروبی، صنعت و محیط زیست
☑️عضویت در کانال زیست فن

تولید اجسام سه بعدی از بیوپلاستیک‌های جلبکی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن