بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی محیط زیستبیوتکنولوژی میکروبی

تولید الیاف پارچه‌ای از چوب

تولید الیاف پارچه‌ای از چوب - زیست فن تولید الیاف پارچه‌ای از چوب

✅ چوب کاربردهای بسیاری دارد اما آیا می‌دانستید که از چوب می‌توان، الیاف پارچه را نیز تولید کرد؟ شاید شما تا به امروز اسم الیاف سلولزی احیا شده را نشنیده باشید اما احتمالاً از لباس‌هایی که از این الیاف تولیدشده‌اند استفاده کرده‌اید و یا با نام‌های تجاری چنین محصولاتی رو‌به‌رو شده‌اید. الیاف سلولزی احیا شده اولین بار در فرانسه و در اواخر دهه ۱۸۰۰ مطرح شدند. در دهه ۱۹۲۰ این الیاف را در صنعت نساجی با نام rayon شناخته می‌شدند.


الیاف احیا شده می‌تواند سنتزی یا ساخته دست بشر باشند و یا از پلیمرهای طبیعی حاصل شوند. این پلیمرها براثر فرایندهای شیمیایی شکسته می‌شوند و به شکلی فرم می‌یابند که امکان تنیدن آن‌ها فراهم شود. این الیاف دارای اساس زیستی هستند و بر اساس نوع منبع شان در دو گروه دسته بندی می‌شوند. الیاف پروتئینی احیا شده از پروتنین‌های حیوانی و یا گیاهی مثل ذرت، سویا و شیر حاصل می‌شوند. درحالی‌که گروه الیاف سلولزی احیا شده از سلولز به‌دست‌آمده و از چوب شکل می‌گیرند.

سلولز یکی مهم‌ترین بخش‌های ساختار دیواره سلولزی گیاهان است که بخش عمده‌ای از این فیبرهای گیاهی مانند پنبه، کنف و کتان برای تولید لباس و پارچه استفاده می‌شوند. چوب برخلاف پنبه الیاف نرمی ندارد. تبدیل آن‌ها به الیافی نرم نیازمند فرایندهای شیمیایی فشرده‌ای است. اولین مرحله ایجاد تراشه‌های چوبی از درختانی همانند صنوبر، کاج، راش یا چوب‌پنبه بامبو است. مواد شیمیایی و ترکیبات اولیه با هم ترکیب می‌شوند و خمیر سلولز حاصل می‌شود. این خمیر سپس فشرده، آب‌گیری و خرد می‌شود تا یک ترکیب سلولزی خشک ایجاد گردد. این ترکیب در حلالی حل و وارد ماشین نخ‌ریسی می‌شود تا رشته‌های نخ تولید شوند. این رشته‌ها حال کشیده می‌شوند تا به الیاف طویلی تبدیل شوند. بعد از شستشو الیاف برای تبدیل شدن به پارچه و لباس آماده‌اند.

الیاف‌هایی که منشاء طبیعی دارند ممکن است در ظاهر دوست‌دار محیط‌زیست به نظر آیند اما باید اشاره کرد که در طی تولید الیاف سلولزی احیا شده، از فرایندهای شیمیایی استفاده می‌شود که چندان هم دوستدار محیط‌زیست به‌حساب نمی‌آیند. حتی درگذشته این صنعت به سبب آسیب‌رسانی به طبیعت و کارکنان مورد اتهام نیز قرارگرفته است.

برخی از محصولات الیاف سلولزی احیا شده امروزه در طی فرایندهای تغییریافته‌ای که با نام closed-loop شناخته می‌شوند تولید می‌گردند که در طی این فرایندها بخش عمده‌ای از مواد شیمیایی به‌ کار رفته جمع‌آوری و مجدداً به کار گرفته می‌شود و امید است که این فرایندها بتوانند از اثرات مخرب محیطی حاصل از تولید الیاف سلولزی احیا شده بکاهد.

ترجمه: زمزم جوادی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
☑️عضویت در کانال زیست فن

تولید الیاف پارچه‌ای از چوب -اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن