خانه بیوتکنولوژی محیط زیست استفاده از باکتری های حریص جهت تولید انرژی از فاضلاب

استفاده از باکتری های حریص جهت تولید انرژی از فاضلاب

0
0
392
تولید انرژی از فاضلاب

تولید انرژی از فاضلاب

✅ مطالعات جدید نشان می دهد که فاضلاب، محتوی منابع انرژی سرشاری است که می توان با استفاده از باکتری ها، از آن ها بهره برد.


فاضلاب شهری محتوی مواد آلی مختلفی است که عموما از سرویس های بهداشتی و آشپزخانه ها حاصل می شود. این مواد آلوده کننده ی محیط زیست هستند. حجم مواد آلی موجود در فاضلاب نسبت به حجم فاضلاب شهری آنقدری نیست که بتوان از روش های مستقیم برای بازیافت آن ها استفاده کرد.

اساس روش جدید به این ترتیب است که باکتری هایی که در محدودیت غذایی قرار داده شده اند، در معرض حجم کمی از پساب قرار می گیرند. باکتری ها به سرعت شروع به مصرف مواد آلی می کنند و به علت سرعت بالای مصرف، توانایی و فرصت هضم تمامی مواد آلی را ندارند.

با استخراج مواد آلی هضم نشده از باکتری ها می توان علاوه بر تولید محصولات با کیفیت، به تولید انرژی پرداخت و با ادامه ی این روش، پساب تا حد قابل قبولی تصفیه می شود.

این روش که پایدارسازی تماسی (contact stabilization) نام دارد، توانایی بازیافت ۵۵% مواد آلی فاضلاب را دارد. روش پایدار کردن تماسی رهیافت بسیار ارزشمند و بزرگی است. زیرا روش های رایج توانایی جذب حداکثر ۲۰% تا ۳۰% مواد آلی را دارند.

طبق بررسی ها و محاسبات صورت گرفته، این روش انرژی کافی برای تصفیه پساب بدون استفاده از انرژی الکتریسیته ی اضافی را داراست، به بیان دیگر، بدون صرف انرژی می توان فاضلاب را تصفیه کرد.

مراکز صنعتی علاقه ی خود را به استفاده از روش پایدار کردن تماسی نشان داده اند و برای بررسی های تکمیلی، واحدهای آزمایشی با حجم محدود راه اندازی شده است.

✅ترجمه و آماده سازی: عرفان داوری
لینک خبر
عضویت در کانال زیست فن
عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده علی چوپانی
بارگذاری بیشتر در بیوتکنولوژی محیط زیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بررسی کنید

معرفی برترین مقالات زیست فناوری در هفته ی اخیر: جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷

معرفی برترین مقالات زیست فناوری هر هفته در سایت زیست فن، مقالات بیوتکنولوژی پزشکی، بیوتکنو…