بیوتکنولوژی محیط زیستسوخت زیستی

تولید برق از زیست توده‌ها در آمریکا

در ایالات متحده، نیروگاه­‌ها به طور معمول از انرژی زغال سنگ استفاده می­‌کنند، اما زغال سنگ انتشار دی اکسید کربن و سایر آلاینده­‌ها را افزایش می­‌دهد. اتحادیه اروپا اقدامات جهانی در زمینه انرژی را به سمت جایگزینی زیست توده­‌ها (biomass) با زغال سنگ رهبری می‌­کند، در حالی که برنامه انرژی پاک ایالات متحده، کاهش ۳۲ درصدی انتشار دی اکسید کربن نیروگاه­‌ها (نسبت به سال ۲۰۰۵) در ۲۵ سال آینده می‌­باشد. در حال حاضر ایالات متحده آمریکا حدود ۴.۸ میلیون تن از گلوله­‌های چوبی را با هدف تأمین نیاز نیروگاه­‌های اروپایی به این کشور­ها صادر می کند.


محققین دانشگاه جورجیا (Georgia) در یک مطالعه جدید به این نتیجه دست یافتند که اگر ایالات متحده برای تولید انرژی از گلوله­‌های چوبی (wood pellets) استفاده کند، دولت یا مصرف کنندگان انرژی مجبور به پرداخت هزینه­‌های اضافی می‌­شوند.

به گفته Bin Mei- استاد اقتصاد منابع جنگلی دانشکده منابع طبیعی Warnell: “استفاده از گلوله‌های چوبی در تولید انرژی صرفاً از لحاظ اقتصادی امکان پذیر نمی­‌باشد. گلوله های چوبی به وفور در نیروگاه­‌های اروپایی مورد استفاده قرار می­‌گیرند، زیرا در کشورهای اروپایی دستوراتی مبنی بر کاهش انتشار سوخت‌­های فسیلی وجود دارد و هم‌چنین تولید انرژی به این روش توسط یارانه های دولتی حمایت می‌شود”.

به گفته Mei: “اگر چه شرکت­‌های اروپایی به مصرف کنندگان سوخت­‌های بیومس تبدیل شده‌اند، اما نیروگاه­‌های زغالی تولید برق در ایالات متحده، به آسانی قادر به ممنوع کردن استفاده از زغال سنگ نیستند. این نیروگاه‌­ها در دهه­‌های گذشته با صرف هزینه­‌های قابل توجهی طراحی و ساخته شده­‌اند اما ساختار آن­‌ها می‌­تواند برای استفاده از بعضی زیست توده­‌ها مانند پلت­‌های چوبی اصلاح شود”.

مطابق نتایج این تحقیق، نیروگاه‌­های آمریکا استفاده از مخلوط زغال سنگ و پلت­‌های چوبی را گزینه مناسب تجاری نمی‌­دانند زیرا بررسی‌­های اقتصادی نشان می­‌دهد که مخلوط گلوله­‌های چوبی با زغال سنگ به دلیل هزینه بالای گلوله‌­های چوبی مقرون به صرفه نیست. به همین دلیل تمامی سناریوهای استفاده از بیومس­ در نیروگاه­‌های تولید انرژی آمریکا، به حمایت­‌های دولتی و پرداخت یارانه نیاز دارد و در غیر این صورت هزینه مازاد تولید انرژی به این روش به مصرف کنندگان تحمیل می‌­شود. بر همین اساس دولت مجبور به پرداخت ۸ میلیارد دلار به منظور افزایش ساخت نیروگاه­‌های استفاده مشترک از گلوله‌های زغال سنگ و پلت چوبی می­‌باشد که این رقم با یارانه و اعتبارات مالیاتی انرژی خورشیدی و باد بر اساس واحد انرژی تولیدی، قابل مقایسه است. به صورت کلی اگر دولت آمریکا سیاست­‌های مالی این بخش از انرژی‌­های تجدیدپذیر را اصلاح نکند و حمایت­‌های مالی خود را از آن­ها سلب کند، استفاده از بیومس و پلت‌های چوبی در نیروگاه­‌ها امری غیرممکن خواهد بود.

لینک خبر
عضویت در زیست فن میکروبی، صنعتی،محیط زیست
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن