بیوتکنولوژی محیط زیستسوخت زیستی

تولید برق از زیست توده‌ها در آمریکا

در ایالات متحده، نیروگاه­‌ها به طور معمول از انرژی زغال سنگ استفاده می­‌کنند، اما زغال سنگ انتشار دی اکسید کربن و سایر آلاینده­‌ها را افزایش می­‌دهد. اتحادیه اروپا اقدامات جهانی در زمینه انرژی را به سمت جایگزینی زیست توده­‌ها (biomass) با زغال سنگ رهبری می‌­کند، در حالی که برنامه انرژی پاک ایالات متحده، کاهش ۳۲ درصدی انتشار دی اکسید کربن نیروگاه­‌ها (نسبت به سال ۲۰۰۵) در ۲۵ سال آینده می‌­باشد. در حال حاضر ایالات متحده آمریکا حدود ۴.۸ میلیون تن از گلوله­‌های چوبی را با هدف تأمین نیاز نیروگاه­‌های اروپایی به این کشور­ها صادر می کند.


محققین دانشگاه جورجیا (Georgia) در یک مطالعه جدید به این نتیجه دست یافتند که اگر ایالات متحده برای تولید انرژی از گلوله­‌های چوبی (wood pellets) استفاده کند، دولت یا مصرف کنندگان انرژی مجبور به پرداخت هزینه­‌های اضافی می‌­شوند.

به گفته  Bin Mei- استاد اقتصاد منابع جنگلی دانشکده منابع طبیعی Warnell: “استفاده از گلوله‌های چوبی در تولید انرژی صرفاً از لحاظ اقتصادی امکان پذیر نمی­‌باشد. گلوله های چوبی به وفور در نیروگاه­‌های اروپایی مورد استفاده قرار می­‌گیرند، زیرا در کشورهای اروپایی دستوراتی مبنی بر کاهش انتشار سوخت‌­های فسیلی وجود دارد و هم‌چنین تولید انرژی به این روش توسط یارانه های دولتی حمایت می‌شود”.

به گفته Mei: “اگر چه شرکت­‌های اروپایی به مصرف کنندگان سوخت­‌های بیومس تبدیل شده‌اند، اما نیروگاه­‌های زغالی تولید برق در ایالات متحده، به آسانی قادر به ممنوع کردن استفاده از زغال سنگ نیستند. این نیروگاه‌­ها در دهه­‌های گذشته با صرف هزینه­‌های قابل توجهی طراحی و ساخته شده­‌اند اما ساختار آن­‌ها می‌­تواند برای استفاده از بعضی زیست توده­‌ها مانند پلت­‌های چوبی اصلاح شود”.

مطابق نتایج این تحقیق، نیروگاه‌­های آمریکا استفاده از مخلوط زغال سنگ و پلت­‌های چوبی را گزینه مناسب تجاری نمی‌­دانند زیرا بررسی‌­های اقتصادی نشان می­‌دهد که مخلوط گلوله­‌های چوبی با زغال سنگ به دلیل هزینه بالای گلوله‌­های چوبی مقرون به صرفه نیست. به همین دلیل تمامی سناریوهای استفاده از بیومس­ در نیروگاه­‌های تولید انرژی آمریکا، به حمایت­‌های دولتی و پرداخت یارانه نیاز دارد و در غیر این صورت هزینه مازاد تولید انرژی به این روش به مصرف کنندگان تحمیل می‌­شود. بر همین اساس دولت مجبور به پرداخت ۸ میلیارد دلار به منظور افزایش ساخت نیروگاه­‌های استفاده مشترک از گلوله‌های زغال سنگ و پلت چوبی می­‌باشد که این رقم با یارانه و اعتبارات مالیاتی انرژی خورشیدی و باد بر اساس واحد انرژی تولیدی، قابل مقایسه است. به صورت کلی اگر دولت آمریکا سیاست­‌های مالی این بخش از انرژی‌­های تجدیدپذیر را اصلاح نکند و حمایت­‌های مالی خود را از آن­ها سلب کند، استفاده از بیومس و پلت‌های چوبی در نیروگاه­‌ها امری غیرممکن خواهد بود.

☑ لینک خبر
☑ عضویت در زیست فن میکروبی، صنعتی،محیط زیست
☑ عضویت در کانال زیست فن

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن