سوخت زیستی

تولید برق از ضایعات «دستمال توالت»!

✅دانشمندان بخش تحقیقات شیمی پایدار دانشگاه آمستردام هلند (UvA) با همکاری محققینی از مؤسسه توسعه پایدار کوپرنیک دانشگاه اوترخت این کشور، اولین تحلیل تکنولوژیکی- اقتصادی تبدیل ضایعات دستمال توالت به برق را بررسی کرده‌اند.


در مقاله‌ای که این محققین در مجله بین‌المللی «فناوری انرژی» منتشر نموده‌اند، یک فرایند دومرحله‌ای پیشنهاد شده و هزینه هر کیلووات ساعت برق تولیدی از این طریق نیز به‌ صورت مقایسه‌ای با تأسیسات فتوولتائیک مسکونی، محاسبه شده است.

ضایعات دستمال توالت که از آن با WTP یاد می‌شود، چیز باارزشی به نظر نمی‌آید و اکثر مردم ترجیح می‌دهند که در مورد آن فکر هم نکنند. اما با این‌ وجود، این ضایعات، منبعی غنی از کربن بوده و حاوی ۸۰-۷۰ درصد وزنی، سلولز خشک است. بقایای دستمال‌های توالت که اغلب در فیلترهای فاضلاب شهری جمع می‌شوند، بخش قابل‌توجهی از زباله شهری را تشکیل می‌دهند.
درعین‌حال، چون ضایعات دستمال توالت یکی از محدود مواد خام با هزینه منفی است، می‌تواند رویایی برای تاجران باشد!

درحالی‌که ممکن است بین کشورها و مناطق مختلف متفاوت باشد، در هلند تأسیسات تصفیه‌خانه فاضلاب در حدود ۷۰ یورو در تن برای از بین بردن ضایعات دستمال توالت هزینه می‌کنند. بنابراین، چنین چیزی می‌تواند یک منبع بسیار جذاب باشد، چرا که در حقیقت مردم حاضرند به شما پول پرداخت کنند تا از دست این ضایعات خلاص شوند.

ضایعات دستمال توالت به ‌عنوان یک «زباله واقعی» فرصت خوبی را برای حلقه‌های بسته، افزایش بهره‌وری منابع و همچنین ایجاد یک اقتصاد مدور پیشنهاد می‌کند. بنابراین برای شیمیدانان دانشگاه آمستردام؛ استفاده از WTP به‌عنوان منبعی برای تولید برق به معنای «مفهوم نهایی بازیافت ضایعات» است. در منطقه آمستردام، هرساله حدود ۱۰ هزار تن WTP تولید می‌شود که برای تولید برق ۶۴۰۰ خانه کافی است.

سلولز موجود در WTP که در واقع محصول درختان است، منبعی تجدیدپذیر برای تولید برق بوده و این یک فرصت عالی برای تطبیق تقاضای جامعه با انرژی‌های تجدیدپذیر است. دیگر منابع تجدیدپذیر، اغلب قله‌های متناوبی را نشان می‌دهند. ساقه‌های گیاهان پس از برداشت می‌توانند بازیافت شوند، نور خورشید در روز در دسترس است که البته بستگی به پوشش ابر دارد و وجود باد نیز به‌عنوان یک وضعیت آب و هوایی، قابل پیش‌بینی است. ولی ضایعات دستمال توالت، یک منبع همیشگی و در دسترس هستند.

پروژه تحقیقاتی آمستردام-اوترخت به رهبری استادان، گادی روتنبرگ از UvA و باب ون دیزوان از مؤسسه علوم مولکولی ونت‌هاف دانشگاه آمستردام، یک فرایند دومرحله‌ای ساده را برای تبدیل WTP و ایجاد یک مسیر مستقیم از زباله‌های ناخواسته به تولیدات مفید را مطرح کرده است. در این پروژه، همچنین امکان ترکیب وسایل مختلف برای تبدیل WTP به گاز به‌ عنوان مرحله اول فرایند و سپس تبدیل مستقیم گاز WTP به برق با استفاده از سلول‌های سوخت اکسید جامد در دمای بالا (SOFC) بررسی شده است.

هدف دقیق‌تر این پروژه ارزیابی امکان ایجاد سیستمی برای تبدیل WTP به برق در مقیاس ۱۰ هزار تن WTP در سال و بر اساس ارزش پارامترهای واقعی زندگی بوده است. تیم تحقیقاتی فوق، یک طرح فرایندی اولیه و پایه را با استفاده از روش‌های تجزیه تکنولوژیکی- اقتصادی ارائه داده‌اند که در واقع یک توازن انرژی کلی و یک مطالعه اقتصادی برای چنین مفهومی را در بر می‌گیرد.
داده‌های موردنیاز برای آزمایش و محاسبات این پروژه، با همکاری یک شرکت تبدیل زباله به انرژی در آمستردام به دست آمده است.
بر اساس محاسبات انجام‌شده برای این سیستم، بهره‌وری آن همانند یک نیروگاه گازی سیکل ترکیبی، ۵۷ درصد است. همچنین بر اساس این طرح، هزینه برق تولیدی همساز شده با سایر روش‌های تولید برق، ۲۰.۳ سنت برای هر کیلووات ساعت خواهد بود و این مبلغ با هزینه تولید برق از تأسیسات فتوولتائیک مسکونی، قابل ‌مقایسه است.

تیم تحقیقاتی مجری این پروژه اعتقاد دارند که آینده‌ای روشن برای تبدیل ضایعات دستمال توالت به برق وجود دارد. پروفسور روتنبرگ می‌گوید: «زمانی که ما درباره نتایج حاصل از تحقیق خود با شرکت‌ها صحبت می‌کنیم، مردم بسیار هیجان‌زده می‌شوند.» با این‌ حال، هیچ شرکت هلندی یا اداره شهرداری هنوز تمایلی به سرمایه‌گذاری برای توسعه بیشتر این فناوری ندارد. طبق گفته پروفسور روتنبرگ «تیم ما در حال حاضر تفکرات خودش را روی خارج از کشور متمرکز نموده و بعید نیست که تا چند وقت دیگر، اولین کارخانه تبدیل WTP به برق، از چین سر دربیاورد!»

ترجمه و بازنویسی: محمدرضا دلفیه

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
☑️عضویت در کانال زیست فن

تولید برق از ضایعات «دستمال توالت»! – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن