بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی محیط زیستبیوتکنولوژی میکروبی

تولید بیودیزل از ضایعات صنعت قهوه

تولید بیودیزل از ضایعات صنعت قهوه - اخبار زیست فناوری تولید بیودیزل از ضایعات صنعت قهوه

✅شاید در آینده‌ای نزدیک مصرف‌کنندگان انواع قهوه مانند اسپرسو، کاپوچینو و آمریکانو بتوانند به تأمین ماده خام اولیه برای تولید سوخت‌های سبز کمک کنند.


در حال حاضر بحث بر روی مواد اولیه تولید بیودیزل‌ها به دلیل هزینه و نیاز آنها به زمین و آب ادامه دارد. ضایعات صنعتی قهوه که ارزش حرارتی و محتوای روغن مناسبی دارند یک ماده اولیه جایگزین ارزان را پیشنهاد می‌دهند. در حال حاضر بیشتر تفاله‌های قهوه دور ریخته می‌شوند. تنها در سال ۲۰۱۴ بیش از نه میلیون تن تفاله قهوه حاصل از این صنعت به زمین‌های دفن زباله ارسال شده است.

در حال حاضر چند مجموعه محدود در حال استفاده از تفاله های قهوه برای تولید سوخت‌های زیستی هستند. در فرایند رایج، تفاله قهوه با هگزان ترکیب شده و مخلوط حاصله در دمای ۶۰ درجه بین ۱ تا ۲ ساعت گرم می‌شود. سپس برای باقی ماندن روغن، هگزان تبخیر می‌گردد. در نهایت متانول و یک کاتالیزور اضافه شده و گلیسرول نیز به عنوان محصول جانبی باید جداسازی شود.

به تازگی پژوهشگران دانشگاه لنکستر راهی برای اصلاح قابل توجه بازده این فرایند یافته‌اند که به طور گسترده‌ای سوخت زیستی حاصل از ضایعات تجاری قهوه را افزایش می‌دهد. آنها دریافتند که تنها با استفاده از متانول و یک کاتالیست، قادر به ترکیب فرایندهای قبلی هستند که باعث عدم نیاز به هگزان و همچنین کم کردن پساب شیمیایی می‌شود. به علاوه آنها کشف کردند که برای رسیدن به بازده یکسان تولید روغن از تفاله قهوه، زمان بهینه برای فرایند ۱۰ دقیقه بود که باعث کاهش قابل توجه در زمان مورد نیاز و در نتیجه کاهش هزینه انرژی مربوطه شد.

پیش‌بینی می‌شود که این روش بتواند سالانه ۷۲۰.۰۰۰ تن بیودیزل از تفاله‌های قهوه تولید کند.

ترجمه: محمد رضازاده

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
☑️عضویت در کانال زیست فن

تولید بیودیزل از ضایعات صنعت قهوه – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن