بیوتکنولوژی صنعتی

تولید بیوپلاستیک از پوست میگو

حدود دو سال قبل، دانش‌­آموز۱۵ ساله استرالیایی به نام Angelina Arora، تحقیقاتی را بر روی پلاستیک­‌های زیستی انجام داد که او هرگز تصور نمی کرد تحقیقاتش مورد توجه دانشمندان جهان قرار بگیرد. هم اکنون نوآوری و اختراع این نوجوان استرالیایی یعنی تولید بیوپلاستیک از جنس میگو، در نمایشگاه بین المللی علوم و مهندسی اینتل (ISEF) برای ۱۸۰۰ دانش‌­آموز از کشورها و مناطق مختلف به نمایش درآمده است.


او در سال ۲۰۱۷ پس از تبدیل شدن به فینالیست دریافت جایزه علوم و مهندسی بنیاد BHP Billiton (تحقیق خود در زمینه قابلیت بیولوژیکی – تجاری پلاستیک زیستی)، تصمیم گرفت تا تحقیقات خود را تکمیل کند. آنجلینا با کمک سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی استرالیا (CSIRO) توانست طرح ایجاد یک پلاستیک کاملا زیست تخریب‌پذیر که از پوست میگو و پروتئین ترشح شده از کرم ابریشم ساخته شده‌است را توسعه دهد و تکمیل کند.

بیوپلاستیک­‌ها، پلاستیک‌­هایی هستند که مواد اولیه آن­‌ها از اقلام زیستی تهیه می‌­شوند. با استفاده از این مواد اولیه و به کار گیری تکنولوژی­‌های زیستی (بیوتکنولوژی)، پلاستیک­‌هایی به وجود می‌آید که زیست تخریب پذیرند و هم‌چنین مواد اولیه آن جز منابع فسیلی نیستند و تجدیدپذیر محسوب می­‌شوند. به گفته آنجلینا این طرح زمانی به ذهن او خطور کرده‌است که مردم در فروشگاه‌­ها بدون در نظر گرفتن اثرات زیست محیطی، درخواست پلاستیک می‌­کنند در حالی که تولید پلاستیک­‌هایی با کارایی مشابه و دوست‌دار محیط زیست می‌­تواند گره گشای این معضل باشد.

به گفته مدیر سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی استرالیا: “جهان سریع‌تر از این‌که ما بتوانیم با آن همراه شویم تغییر می­‌کند، اما علم، فن‌آوری، مهندسی و ریاضی (STEM) می‌تواند این آینده را از طریق اختراعات و نوآوری­‌ها­ هدایت کند. هم‌چنین این دانش‌­آموزان در مرحله جهانی نشان می‌دهند که آن­ها بیش‌تر از همیشه برای آینده آماده شده اند”.

موفقیت و مطرح شدن اختراع این دانش‌­آموز ۱۵ ساله در سطح جهانی، نقش ایده پردازی در همه سطوح علمی و هم‌چنین لزوم وجود حمایت­‌های دولتی برای ایده­‌های خام تا مرحله اجرایی و صنعتی شدن را نشان می­‌دهد.

لینک خبر
عضویت در زیست فن میکروبی، صنعتی،محیط زیست
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن