بیوتکنولوژی صنعتی

تولید بیوپلاستیک از پوست میگو

حدود دو سال قبل، دانش‌­آموز۱۵ ساله استرالیایی به نام Angelina Arora، تحقیقاتی را بر روی پلاستیک­‌های زیستی انجام داد که او هرگز تصور نمی کرد تحقیقاتش مورد توجه دانشمندان جهان قرار بگیرد. هم اکنون نوآوری و اختراع این نوجوان استرالیایی یعنی تولید بیوپلاستیک از جنس میگو، در نمایشگاه بین المللی علوم و مهندسی اینتل (ISEF) برای ۱۸۰۰ دانش‌­آموز از کشورها و مناطق مختلف به نمایش درآمده است.


او در سال ۲۰۱۷ پس از تبدیل شدن به فینالیست دریافت جایزه علوم و مهندسی بنیاد BHP Billiton (تحقیق خود در زمینه قابلیت بیولوژیکی – تجاری پلاستیک زیستی)، تصمیم گرفت تا تحقیقات خود را تکمیل کند. آنجلینا با کمک سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی استرالیا (CSIRO) توانست طرح ایجاد یک پلاستیک کاملا زیست تخریب‌پذیر که از پوست میگو و پروتئین ترشح شده از کرم ابریشم ساخته شده‌است را توسعه دهد و تکمیل کند.

بیوپلاستیک­‌ها، پلاستیک‌­هایی هستند که مواد اولیه آن­‌ها از اقلام زیستی تهیه می‌­شوند. با استفاده از این مواد اولیه و به کار گیری تکنولوژی­‌های زیستی (بیوتکنولوژی)، پلاستیک­‌هایی به وجود می‌آید که زیست تخریب پذیرند و هم‌چنین مواد اولیه آن جز منابع فسیلی نیستند و تجدیدپذیر محسوب می­‌شوند. به گفته آنجلینا این طرح زمانی به ذهن او خطور کرده‌است که مردم در فروشگاه‌­ها بدون در نظر گرفتن اثرات زیست محیطی، درخواست پلاستیک می‌­کنند در حالی که تولید پلاستیک­‌هایی با کارایی مشابه و دوست‌دار محیط زیست می‌­تواند گره گشای این معضل باشد.

به گفته مدیر سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی استرالیا: “جهان سریع‌تر از این‌که ما بتوانیم با آن همراه شویم تغییر می­‌کند، اما علم، فن‌آوری، مهندسی و ریاضی (STEM) می‌تواند این آینده را از طریق اختراعات و نوآوری­‌ها­ هدایت کند. هم‌چنین این دانش‌­آموزان در مرحله جهانی نشان می‌دهند که آن­ها بیش‌تر از همیشه برای آینده آماده شده اند”.

موفقیت و مطرح شدن اختراع این دانش‌­آموز ۱۵ ساله در سطح جهانی، نقش ایده پردازی در همه سطوح علمی و هم‌چنین لزوم وجود حمایت­‌های دولتی برای ایده­‌های خام تا مرحله اجرایی و صنعتی شدن را نشان می­‌دهد.

☑ لینک خبر
☑ عضویت در زیست فن میکروبی، صنعتی،محیط زیست
☑ عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن