بیوتکنولوژی محیط زیستزیست توده گیاهی

تولید بیوچار از ضایعات جنگلی

یکی از نتایج پروژه چهار ساله‌ محققان دانشگاه Humboldt این است که تولید بیوچار از ضایعات جنگلی برای اهداف کوتاه‌مدت بسیار بهتر از تبدیل آن به محصولات زیست‌توده می‌باشد. هدف این پروژه افزایش محصولات قابل فروشی است که از ضایعات جنگل‌داری و سایر فعالیت‌های مدیریت جنگل به‌ دست می‌آیند.


مدیر مرکز تحقیقات انرژی -Arne Jacobson- می‌گوید: “ما قصد داریم زباله‌های حاصل از صنعت چوب‌بری که در جنگل رها می‌شوند را کاهش دهیم. شاخه‌ها، پوست درخت و بقیه ضایعات حاصل از این صنعت، معمولاً در محل‌های خاص انبار می‌شوند. این زباله‌ها احتمال خطراتی از جمله آتش‌گرفتگی جنگل را افزایش می‌دهند. اما جابه‌جا کردن این مواد از جنگل هزینه بسیاری دارد. بیشتر هدف ما تولید محصولات با انرژی زیست‌توده می‌باشد.”

برای کمتر کردن هزینه‌ها، تیم تلاش می‌کند تا مدیریت ضایعات جنگلی را بهبود بخشد. آن‌ها بر روی ساخت سه محصول مختلف از بقایای زباله‌های جنگلی کار کردند: آجر، که از طریق متراکم کردن محصولات به‌دست می‌آید. Torrefaction، که اساساٌ از سوزاندن مواد خردشده حاصل می‌شود و سوخت زیست‌توده جامد با انرژی بالا تولید می‌کند؛ و در آخر بیوچار، یک اصلاح‌کننده‌ی خاک که احتباس آب (نگه‌داشتن آب) را افزایش می‌دهد.

تنها رقیب زیست‌توده سوخت‌های فسیلی نیستند؛ زیست‌توده باید با سوخت‌های تجدیدپذیر نیز رقابت کند. تخمین زده می‌شود که در کالیفرنیا تا سال 2030، شصت درصد سوخت موجود را سوخت‌های تجدیدپذیر تشکیل دهد و تا سال 2045 تمام سوخت‌های موجود عاری از کربن باشند. تحت این شرایط سوخت‌های تجدیدپذیر (به خصوص انرژی خوشیدی و باد) به سرعت در حال پیشرفت می‌باشند.

در مقیاس کوچک، تولید آجر می‌تواند یک راه مؤثر برای تبدیل ضایعات جنگل باشد. در مناطقی که صنعت چوب‌بری رواج دارد، مانند Orleans و خطر آتش‌سوزی بسیار بالا است، تولید آجر به صورت محلی در همان منطقه می‌تواند مقدار ضایعات و احتمال خطر را کاهش داده و محصولی را برای فروش کارخانه‌ها ایجاد کند. اما با این حال باز‌ هم بیوچار از لحاظ اقتصادی بهترین محصول است.

در آینده نزدیک مشخص نیست که محصولات دارای بیوانرژی بهترین راه استفاده از ضایعات جنگلی باشند یا خیر، هم‌چنین فعالیت‌های منتهی به تولید بیوچار هنوز با چالش‌های زیادی روبه‌رو می‌شود، چرا که در این پروژه محصولات در مقیاس کوچک تولید می‌شوند، در حالی که  تولید در مقیاس بالا ریسک زیادی دارد و تولید بیوچار باکیفیت هزینه زیادی دارد. اما مدیر مرکز تحقیقات خاطرنشان کرد که با این حال، شرکت‌های زیادی به تولید این محصولات علاقه نشان داده‌اند.

لینک خبر
لینک مقاله

نامک:

Years-long-biomass-study-show-promising-results

 

 

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن