سوخت زیستی

تولید جادویی زغال‌سنگ هیدروترمال توسط پروفسور اسنپ

✅بدون پروفسور اسنپ احتمالا هری‌پاتری وجود نداشت! و بدون کمک پروفسور اسنپ دانشگاه ناتینگهام تولید زغال هیدروترمال در بریتانیا به وقوع نمی‌پیوست. این اتفاق هم‌چون معجزه‌ای در دنیای بیومس و سوخت زیستی به شمار می‌آید. همکاری دانشگاه ناتینگهام، مؤسسه تحقیقاتی انرژی(ERA) و صنایع CPL باعث شد تا پروژه تبدیل بیومس به سوخت‌های نسل آینده در طی فرآیند زغالی شدن هیدروترمال به کمک سرمایه‌ی ۵/۵ میلیونی عملی شود. محصول تولیدی، خواص مشابهی با زغال‌سنگ طبیعی دارد. حضور شرکت‌هایی هم‌چون ERA و CPL از قابلیت‌های تجاری و سودآوری بالقوه این پروژه حکایت دارد.

✅در طی این پروژه که با نام تولید زغال هیدروترمال(HTC) شناخته می‌شود بیومس با رطوبت بالا به سوخت جامدی تبدیل می‌شود. در این عمل از دماهای ملایم و فشار‌های بالا بهره گرفته می‌شود. HTC به طور مؤثری شرایط تولید طبیعی زغال‌سنگ را که به میلیون‌ها زمان نیاز دارد را شبیه‌سازی می‌کند و عمل تولید را فقط به چند ساعت محدود می‌کند.

✅تکنولوژی تولید زغال و لیکوئیفیکاسیون هیدروترمال بیش از یک قرن است که شناخته شده است اما فقط در ده سال اخیر توجهات بیشتری به آن معطوف شده است؛ و هنوز نسبت به دیگر فرآیندهای ترموشیمیایی هم‌چون torrefaction و پیرولیز جای پیشرفت زیادی را دارد. لیکوئیفیکاسیون بخشی از توافق انرژی زیستی IEA بخش ۳۴ می‌باشد. این فرآیند به وسیله Battelle و بقیه همکارانش در جهت توسعه بیشتر ترویج می‌شود. انجام این فرآیند در شرایط بحرانی یا نزدیک به بحرانی نیز توسط گروه‌های مختلفی هم‌چون Licella در حال بررسی و مطالعه است.

✅ تأسیسات پروژه HTC در محل تولیدات CPL که در لینکلن‌شایر شمالی است ساخته شده و زمان آغاز کار آن در نیمه سال ۲۰۱۸ اعلام شده است. هدف اصلی پروژه HTC یافتن جایگزین مناسبی برای سوخت‌های فسیلی است که برای تولید گرمای خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با پیشرفت در آینده امکان جایگزینی زغال‌سنگی که در صنایع ریخته‌گری و صنایع ذوب فلزات استفاده شود نیز وجود دارد.

✅تبدیل ترکیبات زائد به محصولات سوختی ارزشمندی که کاربردهای زیادی در مصارف خانگی و صنعتی دارند بسیار هیجان انگیز است. هم‌چنین تولید این زغال‌سنگ از مواد زائد زیستی میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش می‌دهد زیرا کربنی که آزاد می‌شود خنثی است. پروژه HTC برای اولین بار است که در بریتانیا انجام می‌شود.

✅مانند زمانی که هری‌پاتر را می‌خواندیم یا می‌دیدیم برای آشکار شدن ادامه روند جادوگری HTC با نفس‌های حبس شده منتظر خواهیم بود!

?ترجمه: زمزم جوادی

☑️لینک خبر
☑️عضویت در زیست فن میکروبی، صنعت و محیط زیست
☑️عضویت در کانال زیست فن

تولید جادویی زغال‌سنگ هیدروترمال توسط پروفسور اسنپ – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن