بیوتکنولوژی کشاورزیبیوتکنولوژی محیط زیست

تولید خانه‌های پیش‌ساخته با الیاف شاه‌دانه توسط کشور هلند

کشور هلند موفق شده است تا برای اولین بار از الیاف گیاه شاه‌دانه برای تولید خانه‌های پیش‌ساخته استفاده کند. خانه‌های پیش‌ساخته علاوه بر داشتن مقاومت در مقابل زلزله و امکان جابجایی؛ می‌توانند هزینه‌های تولید را نیز‌ کاهش دهند. برای ساخت این نوع خانه‌ها، شاه‌دانه با آب و چسب مخلوط می‌شود تا بتن کنفی که با نام hempcrete نیز شناخته می‌شود ساخته شود.


کنف نوعی از گیاه شاه‌دانه است که برای اهداف صنعتی تولید می‌شود. از کنف می‌توان برای تولید کاغذ، لباس، سوخت و حتی غذا استفاده کرد. بر خلاف شاه‌دانه‌ای که از آن برای تولید مواد مخدر و روان‌گردان استفاده می‌شود، در نوع صنعتی شاه‌دانه هیچ‌گونه محتوای سمی که باعث آسیب رساندن به بدن شود وجود ندارد.

بیشتر زمین‌های شمال هلند به کشت سیب‌زمینی و چغندر اختصاص دارد. کشت کنف نیز می‌تواند یک منبع درآمد مناسب برای کشاورزان باشد. زیرا کنف علاوه بر رشد سریع، به حشره‌کش و کود نیز نیاز ندارد. ریشه‌های کنف عمیق هستند به همین سبب حضورشان برای زمین‌های کشاورزی و بازیابی آن‌ها مفید است.

به منظور استفاده از کنف آن‌ها را به الیاف تبدیل می‌کنند. یکی از شرکت‌های فعال در این زمینه Dun Agro است. بتن کنفی تولیدی این شرکت دارای یک مرکز چوبی است که با الیاف کنف، آب و چسب همراه شده است. سه ماه زمان لازم است تا بتن تولید شده به طور طبیعی خشک شود. این ساختار برای تولید بخش‌های خارجی و داخلی دیوارها و سقف خانه‌های پیش‌ساخته استفاده می‌شود.

پیش از این هم در ساخت‌و‌ساز از الیاف کنف استفاده شده بود، اما اولین بار است که از آن‌ها برای تولید خانه‌های پیش‌ساخته استفاده می‌شود. این الیاف خواص منحصر به فردی دارند که آن‌ها را برای کارهای ساخت‌و‌ساز مناسب کرده است. از جمله‌ این خواص می‌توان به عایق بودن، مقاومت در برابر زلزله و کاهش نشر کربن‌دی‌اکسید اشاره کرد. کنف در هنگام رشد ۱۳۵۰۰ کیلو کربن‌دی‌اکسید در خود ذخیره می‌کند که این کربن‌دی‌اکسید در ساختار بتن کنفی باقی می‌ماند.

در هلند ۱۱۰۰ هکتار زمین کشاورزی زیر کشت کنف است. شرکت Dun Agro مدعی است که سالانه می‌تواند ۵۰۰ خانه تولید کند؛ و حتی در صورت ارائه درخواست‌های بیشتر می‌تواند آن را افزایش دهد. تاکنون تنها یک خانه در نزدیکی Cannabis Valhalla آمستردام با این مصالح تولید شده است و یک خانه‌ دیگر نیز در دست ساخت است.

منبع خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن