اقتصاد زیستیبازنشربیوتکنولوژی دارویی

چالش تولیدکنندگان داروهای بیوتکنولوژی

سیروس زینلی رئیس انجمن بیوتکنولوژی ایران درباره چالش‌های تولیدکنندگان داروهای بیوتکنولوژی اظهار کرد: داروهای بیو‌تکنولوژی بسیار گران قیمت هستند اما تولیدکنندگان، به دلیل حمایت دولت از وارد کنندگان و واردات دارو با ارز دولتی دچار چالش شده‌اند.


وی ادامه داد: سهم اعظمی از داروی تولید داخل با ارز آزاد تولید می‌شود، اما داروی وارداتی با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی وارد کشور می‌شود و اگر صنعت تولید داخل در شرایط جنگ اقتصادی مورد حمایت قرار نگیرد، مردم در تامین دارو دچار مشکل می‌شوند.

دولت از واردات داروی مشابه نمونه داخلی جلوگیری کند

رئیس انجمن بیو‌تکنولوژی ایران گفت: در صورتی که تولید داروی داخلی دچار آسیب شود داروی وارداتی با قیمت بالا به دست مردم می‌رسد و از دولت می‌خواهیم از واردات مشابه نمونه داخلی جلوگیری کند.

زینلی گفت: درست است که در عمل وزارت بهداشت ۵ درصد بازار را در اختیار داروی وارداتی قرار می‌دهد، اما وارد کنندگان با برخی ترفند‌ها سهم بیشتری از بازار را در دست می‌گیرند.

رئیس انجمن بیو‌تکنولوژی ایران ادامه داد: دشمن در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی به دنبال آن است که از حفره‌های وارداتی استفاده کند و از این مسیر به کشور و صنعت داخلی آسیب برساند.

سیاست‌های غلط حمایتی از تولیدکنندگان در سال رونق تولید

زینلی گفت: تلاش می‌کنیم چالش صنعت داروی بیو‌تکنولوژی کشور را پیش از آنکه ورشکسته بشوند مطرح کنیم، اما متاسفانه در سال رونق تولید شاهد سیاست‌های غلطی هستیم که موجب تضعیف تولید داخل می‌شوند.

رئیس انجمن بیو‌تکنولوژی ایران تاکید کرد: تولید کنندگان انتظار دارند دارو‌های مشابه داخلی وارد کشور نشود و دارو‌هایی که تولید نداریم هم به میزان نیاز وارد کنیم.

زینلی ادامه داد: انتظار داریم از شرکت‌های دانش بنیان بیشتر حمایت شود چراکه این شرکت‌ها با حمایت بیشتر می‌توانند بسیاری از دارو‌های وارداتی را تولید کنند.

Rate this post
منبع
پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن