بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی محیط زیستبیوتکنولوژی میکروبی

استفاده از باکتری ها به عنوان کارخانه هایی برای تولید داروهای سرطان

استفاده از باکتری ها به عنوان کارخانه هایی برای تولید داروهای سرطان -اخبار زیست فناوری استفاده از باکتری ها به عنوان کارخانه هایی برای تولید داروهای سرطان

✅ سیتوکروم P450 از پروتئین های تخصصی در گیاهان است که موجبات تولید ترکیبات شیمیایی با عملکردهای مختلف را فراهم می‌کنند اما مهم‌ترین کاربرد این ترکیبات تولیدشده مقابله با گیاه‌خواران، حشرات و میکروب‌هاست. محققان مرکز Novo Nordisk Foundation در دانمارک روشی را برای تولید آنزیم P450 در سلول‌های باکتریایی در مقیاس وسیع ارائه دادند. مدیر مسئول این تحقیقات مدعی است که ترکیبات حاصل از این P450 را می‌توان برای تولید داروهای ضد سرطان و پسوریازیس به کار برد.


این سیتوکروم را می‌توان به‌طور مستقیم از گیاهان نیز استخراج کرد اما چندین مشکل در این سیستم موجود است که عبارت‌اند از: کم بودن میزان تولید در گیاهان، آسیب به محیط به علت بهره بردن از مواد شیمیایی مورداستفاده در استخراج. برخی از گونه‌های گیاهی مثل سرخدار که از آن‌ها ترکیب ضد سرطان تاکسول (Taxol) حاصل می شود درخطر انقراض هستند. درروش جدید ارائه‌شده که با کمک سلول‌های باکتریایی انجام می‌شود علاوه برافزایش تولید، زمان لازم برای تولید نیز بهبود می‌یابد.

برای دست‌یابی به اهداف مطرح‌شده دانشمندان از باکتری E.coli به‌عنوان پذیرنده ژن P450 گیاهی بهره بردند. برای بهبود بیان، توالی DNA به‌طور متناوبی تغییریافته تا خواندن کدها در سیستم باکتریایی تسهیل شود. برخی از این آنزیم‌ها در ترکیب طبیعی ingenol که در درمان پسوریازیس استفاده می شود، نقش‌آفرین هستند. بقیه این آنزیم‌ها برای تولید داروی تاکسول به کار می‌روند.

گیاهان ترکیبات متنوعی را برای محافظت خود در مقابل مهاجمان، از دست دادن آب و موارد دیگر استفاده می‌کنند. بیشتر این ترکیبات توسط P450s ساخته می شود و این در حالی است که اطلاعات کمی در مورد عملکردهای این سیتوکروم وجود دارد بنابراین کشف فعالیت‌ها و ترکیبات تولیدشده از این سیتوکروم دنیای مطالعاتی بزرگی را ایجاد می‌کند.

ترجمه: زمزم جوادی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
☑️عضویت در کانال زیست فن

استفاده از باکتری ها به عنوان کارخانه هایی برای تولید داروهای سرطان – اخبار زیست فناوری

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن