عفونت ویروسی

تولید دارو‌های ضد‌ ویروسی به کمک پلیمراز ویروس سرخک

نواحی خاصی از پلیمراز ویروس سرخک، می‌تواند به طور مؤثر با ویروس سرخک مبارزه کند و از آن به عنوان رویکردی برای تولید دارو‌های ضد ویروسی جدید برای درمان بیماری‌های عفونی استفاده می‌شود.

سرخک یک ویروس بسیار مسری است که می‌تواند منجر به عوارض جدی و مرگ شود. این بیماری با تب، سرفه، آبریزش بینی و قرمزی چشم‌ها شروع می‌شود و به دنبال آن خارش لکه‌های ریز و قرمز از سر شروع و به سایر نقاط بدن منتشر می‌شود.

اگرچه اعلام شده است این ویروس در سال 2000 در ایالات متحده از بین رفته است، اما مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها می‌گویند؛ ایالات متحده آمریکا بیشترین موارد ابتلا به سرخک را از ابتدای دهه 1990 گزارش می‌کند. در حالی که یک واکسن مؤثربرای این ویروس وجود دارد اما کاهش قابل توجهی در تعداد افرادی که علیه ویروس سرخک واکسینه شدند، وجود دارد.

بیش‌تر موارد ابتلای جدید، بین افراد واکسینه نشده بوده است که باعث شد تا یک استراتژی درمانی مؤثر، مکمل واکسیناسیون در اولویت بهداشت عمومی قراربگیرد. هیچ داروی ضد ویروسی برای درمان سرخک مجاز نیست. مطالعه جدید یک رابط پروتئینی جدید را در کمپلکس پلیمراز شناسایی کرده است که برای تنظیم فعالیت پلیمراز مهم است و هدف جدیدی را برای کشف دارو‌های ضد ویروسی مبتنی بر هدف ارائه می کند.

ونیس دو پونت، یکی از نویسندگان این مطالعه، می‌گوید: “ما درک کنونی پیشرفتهای از مکانیسم اصلی پیشرفت RNA پلیمراز وابسته به RNA ویروسی همراه ژنوم کپسید شده – مکانیسمی که کمتر فهمیده شده و به خوبی مشخص نشده است – با شناسایی و توصیف تعامل پویا بین اجزای تشکیل دهنده‌ی آن داریم.”

این مطالعه، یک مدل جدید از پروتئین‌های متصل شونده‌ی پویا و تعامل کننده‌ی جدا در کمپلکس پلیمراز ویروسی را ارائه می‌دهد و توضیح می‌دهد که چگونه پلیمراز پیشرفت را در طول ژنوم ویروس تنظیم می کند. این بینش، یک آسیب پذیری را نشان داده است که می‌تواند به عنوان هدف دارو‌های ضد ویروسی کوچک مولکول، مورد استفاده قرار بگیرد.

دکتر ریچارد پلمپر، نویسنده‌ی ارشد این مطالعه، می‌گوید: “در سال‌های اخیر، پیشرفت چشمگیری در هدف قرار دادن موفقیت آمیز رابط‌های پروتئین-پروتئین برای اهداف درمانی با کتابخانه‌های قطعات شیمیایی حاصل شده است. رابط تازه شناسایی شده در سیستم پلیمراز پارامیکسوویروس، معیار‌های کلیدی یک هدف دارویی را برآورد می‌کند و به احتمال زیاد از نظر مکانیکی در پارامیکسیوویروس‌های بسیار بیماری زا نزدیک به ویروس سرخک مانند ویروس zoonotic Nipah که درحال حاضر در برابر آن هیچ امکان درمانی وجود ندارد، محافظت شده است.”

توسط
ScienMag
منبع
Plos
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن