سلول درمانیسلول های بنیادی

تولید سلول‌های ایمنی قابل‌پیوند از موش‌ها

بنا بر گزارش ارائه شده توسط گروهی از محققان، پس از پیوند سلول‌های B مشتق‌شده از سلول‌های بنیادی جنینی در موش‌ها، این سلول‌ها توانایی جذب و تولید آنتی‌بادی‌های طبیعی در درازمدت را دارند. دانشمندان علاقمند به سلول‌های B-1 تولیدشده از سلول‌های بنیادی پرتوان القایی هستند، زیرا این سلول‌ها می‌توانند به عنوان درمانی برای طیف گسترده‌ای از اختلالات ایمنی مورد آزمایش قرار گیرند.


به گفته نویسنده ارشد این مطالعه، Momoko Yoshimoto، تولید سلول‌های ایمنی قابل پیوند از سلول‌های بنیادی جنینی موش هنوز چالش‌برانگیز است، از این رو به دست آوردن سلول‌های B-1 عملکردی قابل پیوند از سلول‌های بنیادی جنینی موش، پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در زمینه است. در آینده، این احتمال وجود دارد که بخشی از سلول‌های ایمنی بدن به واسطه‌ سلول‌درمانی‌ از سلول‌های بنیادی پرتوان ایجاد شده باشند.

سلول‌های بنیادی خون‌ساز در مغز استخوان بزرگسالان، انواع سلول‌های خونی را در طول عمر تولید می‌کنند. امروزه پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز به‌طور معمول برای درمان بیماران مبتلا به سرطان و سایر اختلالات خونی و سیستم ایمنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما با استفاده از روش‌های رایج in vitro، تولید سلول‌های بنیادی خون‌سازی که ویژگی‎های سلول‌های موجود در ارگانیسم‌های زنده را بدون دستکاری ژنی داشته باشد، آسان نیست.

به ویژه، پیوند مغز استخوان ممکن است در بازسازی برخی از سلول‌های ایمنی مانند سلول‌های B-1 که تولیدکننده آنتی‌بادی‌های ایمونوگلوبولین (M (IgM یعنی اولین آنتی‌بادی سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با عفونت جدید هستند، دچار شکست شود. علاوه بر بیماران دریافت‌کننده پیوند سلول‌های بنیادی، کمبود IgM در افراد مبتلا به برخی سرطان‌ها، بیماری‌های خودایمنی، آلرژیک و بیماری‌های دستگاه گوارش نیز رخ داده و خطر ابتلا به عفونت‌های خطرناک را افزایش می‌دهد.

بخوانید  تفاوت میکروبیوم بین افراد کشاورز و شهرنشین

در این پژوهش جدید، Yoshimoto و همکارانش نشان دادند که سلول‌های B-1 می‌توانند از سلول‌های بنیادی جنین موش بدون تغییرات ژنی تولید شوند. محققان با استفاده از این سلول‌های با کیفیت که حامی توسعه سلول B هستند، توانستند بر موانع قبلی موجود برای رسیدن به این مهم غلبه کنند. پیش سازهای B مشتق‌شده از سلول‌های بنیادی پس از انتقال به موش‌های دریافت‌کننده، به سلول‌های B بالغی نمو پیدا کردند که به مدت بیش از 6 ماه حفظ شده و آنتی‌بادی‌های IgM طبیعی را تولید کردند.

بنا بر گفته Yoshimoto، تولید پیش سازهای عملکردی B-1 در محیط in vitro از سلول‌های بنیادی جنینی موش، گام مهمی در مسیر توسعه سلول‌درمانی برای تولید سلول‌های IgM و B-1 طبیعی است که ممکن است توسط پیوند مغز استخوان تأمین نشود. در مطالعات آینده، محققان در تلاش برای تولید سلول‌های B از سلول‌های بنیادی پرتوان انسانی خواهند بود که می‌توانند برای درمان بیماران مبتلا به اختلالات ایمنی از طریق سلول‌درمانی مورد استفاده قرار گیرند. این اولین گام برای انتقال چنین یافته‌هایی به انسان‌ است.

☑ لینک خبر
☑ لینک مقاله

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

مژگان برات زاده

کارشناس زیست شناسی گیاهی از دانشگاه فردوسی مشهد و کارشناس ارشد فیزیولوژی پزشکی در دانشکده علوم پزشکی شهید بهشتی و مشغول نوشتن مقاله و پایان نامه با موضوع درد و تحمل به مورفین هستم، در حال حاضر در بخش ترجمه خبر در زیست فن فعالیت می‌کنم.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ سـیزده = 19

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن