بیماری های ژنتیکیسلول های بنیادی

تولید سلول‌های ماهیچه‌ از سلول‌های بنیادی

بدن انسان به‌طور دائم سلول‌های ماهیچه‌ای اسکلتی را جایگزین می‌کند، اما ناهنجاری‌های عضلانی، سلول‌‌های بنیادی را ناتوان و فرسوده ساخته و در نتیجه ترمیم و ساخت مجدد ماهیچه‌ها را مختل می‌سازد. بنابریان دانشمندان مرکز علوم درمانی دانشگاه تگزاس در هیوستون برای کمک به بیماران مبتلا به اختلالات عضلانی و مطالعه تبدیل سلول‌های بنیادی به ماهیچه، یک رده سلول‌های بنیادی جدید را طراحی کرده‌اند.


دکتر Radbod Darabi، محقق ارشد و استادیار مرکز سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه تگزاس، گفت: “ما برای تولید ماهیچه از سلول‌های بنیادی انسان، استراتژی کارآمدتری را توسعه داده‌ایم. دانشمندان می‌توانند از این سلول‌ها برای مدل‌سازی بیماری‌ها، اصلاح ژن و درمان‌های بالقوه سلولی استفاده کنند.”

اختلالات عضلانی نظیر دیستروفی ماهیچه‌ای باعث تضعیف و تخریب ماهیچه‌ها می‌شوند. در حال حاضر، بیش از ۵۰,۰۰۰ نفر در ایالت متحده آمریکا از این ناهنجاری‌های ژنتیکی رنج می‌برند. علائم این اختلالات عبارتند از دشواری در راه رفتن و ایستادن. این اختلالات در موارد حادتر، ماهیچه‌های قلبی و تنفسی را درگیر کرده و موجب مرگ می‌‌شوند. در حال حاضر، هیچ‌ نوع درمانی برای این ناهنجاری‌ها گزارش نشده‌است.

این تیم یک رده سلول‌های بنیادی انسانی را برای ماهیچه‌های اسکلتی طراحی کرده‌است. آن‌ها برای اطمینان از خلوص سلول‌های بنیادی ماهیچه، ژن‌های ماهیچه‌ای (PAX7,MYF5) را با دو پروتئین فلورسنت علامت‌گذاری کردند. دکتر Darabi، ادامه داد: “ما برای بهبود تشکیل ماهیچه از سلول‌های بنیادی، چندین ترکیب زیست فعال را مورد آزمایش قرار داده‌ایم و برای مشاهده جزئیات بیش‌تر فعالیت سلول‌های بنیادی ماهیچه‌ای، از برچسب‌های رنگی استفاده نمودیم.”

این محققان از CRISPR/Cas9 برای برچسب‌گذاری فلوروسنت ژن‌ها استفاده کردند. سلول‌های بنیادی مذکور از سلول‌های پوست یک بیمار مشتق شده و برای تولید ماهیچه مورد استفاده قرار گرفتند. Darabi، افزود: “مطالعات فعلی ما یک برنامه چند مرحله‌ای را برای ایجاد سلول‌های بنیادی ماهیچه‌ای از این سلول‌ها ارائه می‌دهد.”

بنابر گفته سایر همکاران این مطالعه، این روش به القاء و خالص‌سازی پیش‌سازهای ماهیچه‌ای اسکلتی در یک دوره زمانی کوتاه‌تر (۲ هفته) در شرایط in vitro و in vivo کمک کرده‌است. نتایج سلول‌های بنیادی اصلاح‌شده در کشت بافت انسانی و یک مدل موش مبتلا به دیستروفی ماهیچه‌ای دوشن بسیار امیدوارکننده بود.

Darabi ادامه داد: “استراتژی ما در مقایسه با سایر استراتژی‌های پیشین، در تولید کارآمدتر و سریع‌تر سلول‌های بنیادی ماهیچه‌ای مدل‌های حیوانی (موش)‌ بسیار موفق عمل کرده‌است.” Darabi بر این باور است که این سلول‌های بنیادی ماهیچه‌ای برای مطالعه پاتوفیزیولوژی دیستروفی‌های عضلانی، ایجاد مدل‌های بیماری و ارزیابی کارایی اصلاح ژن مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

بدن انسان به‌طور دائم سلول‌های ماهیچه‌ای اسکلتی را جایگزین می‌کند، اما ناهنجاری‌های عضلانی، سلول‌‌های بنیادی را ناتوان و فرسوده ساخته و در نتیجه ترمیم و ساخت مجدد ماهیچه‌ها را مختل می‌سازد. این تیم امیدوار است که این سلول‌ها در آینده بتوانند به‌عنوان یک روش درمانی سلول‌های بنیادی مورد استفاده قرار گیرند.

منبع خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن