بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی محیط زیستبیوتکنولوژی میکروبیسوخت زیستیفناوری های همگرا

استفاده از قارچ و کشف آنزیم‌هایی برای تولید سوخت‌های زیستی نسل دوم

| استفاده از قارچ و کشف آنزیم‌هایی برای تولید سوخت‌های زیستی نسل دوم

 

✅ محققان دانشگاه Campinas برزیل با همکاری دانشگاه Rio de Janeiro راهی برای تجزیه‌ی آنزیم‌ها به سوخت‌زیستی یافته‌اند که ساختار بهبودیافته‌ای از سوخت‌زیستی نو ارائه می‌دهد. این محققان امیدوارند که تحقیقاتشان منجر به پیشرفت در آنزیم‌های مورد استفاده در صنعت سوخت‌های زیستی شود.


❇ مطالعات این گروه در زمینه‌ی مکانیسم‌های زیستی با محوریت تولید آنزیم‌های هیدرولیکتیک توسط سه نوع قارچ است. آنزیم‌های هیدرولیکتیک، کربوهیدرات‌ها را از منابعی مانند نیشکر به قندها که می‌توانند در فرایند تخمیر مورد استفاد قرار گیرند تجزیه می‌کنند.

❇ محققان به بررسی مکانیزم‌های ژنتیکی در ترشح آنزیم‌های مورد استفاده به وسیله‌ی سه نوع قارچ برای تجزیه‌ی نیشکر پرداخته‌اند. سه نوع قارچ عبارت‌اند از: Trichoderma harzianum و T. reesei و T. atroviride که تمام قارچ‌های مورد مطالعه در خاک، چوب، پوست و حتی در قارچ‌های دیگر رشد داده شده‌اند.

❇ هدف این مطالعه بررسی شباهت‌ها و تفاوت‌های آنزیم‌ها بود که منجر به افزایش یا محدود شدن کارایی آن‌ها در تجزیه‌ی زیست‌توده و نیز بررسی چگونگی فعالیت آن‌ها در فرایند می‌شود. محققان ابتدا در اوج فعالیت آنزیم‌ها، پروتئین‌های موجود در بسترها را شمارش و تجزیه تحلیل کرده‌اند، سپس با استفاده از روش RNA-seq آنزیم‌ها را اولویت‌بندی کرده‌اند. با مقایسه‌ی نتایج، محققان شبکه‌های ژنی را شناسایی کردند که برای تجزیه‌ی زیست‌توده کاراست.

❇ محقق اصلی پروژه می‌گوید: «نتایج ما می‌تواند به بهبود آنزیم‌ها و استفاده از آن‌ها برای تولید اتانول ۲G یا تولید محصولات دیگر به کار گرفته شود.» دانشجوی دکتری ژنتیک و زیست‌شناسی مولکولی دانشگاه Campinas برزیل و یکی از اعضای این پروژه می‌گوید: «ما به‌ کمک تخریب آنزیمی زیست‌توده‌ی نیشکر به‌ وسیله‌ی سه نوع قارچ، شبکه‌های تنظیم چهارچوب ژنی سینرژستیک (هم‌افزایی) بسیاری را شناسایی کرده‌ایم.»

❇ نویسنده‌ی اول مقاله می‌گوید: «انتشار نتایج تحقیق ما به پیشرفت قابل توجهی منجر می‌شود. این مقاله اطلاعات ژنتیکی را به منظور استفاده در تولید سوخت‌های زیستی و ترکیبات زیستی بی‌شمار دیگر، در اختیار همگان قرار می‌دهد.»

? ترجمه : مظاهر سبزی

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن میکروبی، صنعتی، محیط زیست
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن