سوخت گاز

تولید سوخت تجدیدپذیر برای هواپیما

شرکت Climeworks با همکاری فرودگاه  Rotterdam The Hague در حال تحقیق بر روی تولید سوخت تجدیدپذیر از هوای پیرامون می‌باشد. از نتیجه‌ این تحقیقات می‌توان برای تأسیس کارخانه‌ای با قابلیت تولید روزانه 1000 لیتر سوخت تجدیدپذیر هواپیما استفاده کرد.


سازمان حمل و نقل هوایی یکی از بزرگترین تولید کننده‌های گاز مضر دی‌اکسید کربن بوده و این صنعت روز به روز در حال پیشرفت می‌باشد. برخلاف ماشین‌های حمل و نقل عمومی، سوخت مورد استفاده هواپیما را نمی‌توان در کوتاه‌مدت با استفاده از نیروی محرکه الکتریکی و یا هیدروژنی تأمین کرد.

هدف از این مطالعات در واقع تبیین اصول مهندسی پایه برای انجام این تولیدات در محل کارخانه می‌باشد و در ادامه‌ تحقیقات می‌توان هزینه‌ واقعی ساخت شرکت و همچنین هزینه سوخت تولید شده را تا حدودی تخمین زد.

در واقع محققان معتقدند که ترکیبی از فناوری‌های بسیار مبتکرانه این قابلیت را دارد که سوختی عاری از کربن را برای صنعت حمل و نقل هوایی تولید کند. انرژی مورد نیاز برای این پروژه از پنل‌های خورشیدی موجود در فرودگاه تأمین خواهد شد و مراحل زیر برای تولید سوخت در نظر گرفته شده است:‌

  • شرکت Climeworks عنصر اصلی تولید سوخت تجدیدپذیر را، که همان دی‌اکسید کربن به‌دست آمده از هوا می‌باشد، تأمین می‌کند.
  • گاز دی‌اکسید کربن در واحدهای الکترولیزوری موجود‌ در شرکت Sunfire GmbH به گاز سنتزی تبدیل می‌شود.
  • گاز سنتزی به‌دست آمده توسط فرایند  Fischer-Tropsch در شرکت Interatec GmbH به هیدروکربن مصنوعی تبدیل می‌شود.
  • در آخر شرکت Anlagenbau GmbH این هیدروکربن‌های مصنوعی را به سوخت هواپیما تبدیل می‌کند(همچنین این شرکت بر کل فرایند نیز نظارت خواهد داشت.)

این پروژه در پردیس نوآوری Rotterdam انجام خواهد گرفت و محققان انتظار دارند که تمام فرایند‌ها به‌صورت پایدار انجام شود.

توسط
Bio-based News
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن