سوخت مایع

تولید سوخت زیستی از ضایعات چوبی توسط تکنولوژی پیرولیز

تکنولوژی پیرولیز که سال‌ها پیش توسط دانشمندان هلندی اختراع شد و می‌توان با استفاده از آن از ضایعات چوبی نوعی روغن زیستی تولید کرد، اکنون در سوئد در مقیاس تجاری برای تولید سوخت استفاده خواهد شد و اولین تأسیسات در جهان می‌باشد که سوخت سبز تولید می‌کند. روغن زیستی پس از تولید، باید طی فرایندهایی به سوختی مناسب برای استفاده در وسایل نقلیه موتوری تبدیل شود و سپس با سوخت‌هایی از نوع دیگر ترکیب خواهد شد.


این تکنولوژی خلاقانه بیش از ۲۵ سال پیش توسط دانشمندان هلندی تولید شد و سپس توسط شرکت‌های BTG Bioliquids یا BTG-BTL و TechnipFMC توسعه یافت. این فرایند پیرولیز سریع (fast pyrolysis) نام دارد. پیرولیز، موادی مانند خاک‌اره و علف‌های کوتاه‌شده را با گرمادادن تا ۵۰۰ درجه و در غیاب اکسیژن به روغن زیستی خام تبدیل می‌کند. در طبیعت این فرایند میلیون‌ها سال طول می‌کشد و طی آن سوخت فسیلی تولید می‌شود اما با تکنولوژی پیرولیز سریع، فقط چند ثانیه طول خواهد کشید تا به سوخت زیستی دست‌یابیم.

این روغن به اصطلاح یک محصول Non-fossil, non-fuel می‌باشد زیرا برای تولید آن نیاز به قطع درختان و یا نیاز به استفاده از زمین‌های کشاورزی برای تولید ماده اولیه به‌جای تولید غذا نخواهیم داشت.

شروع ساخت این تأسیسات توسط شرکت‌های BTG-BTL و TechnipFMC در سال ۲۰۲۰ آغاز خواهد شد و در سال ۲۰۲۱ خط تولید آن آغاز به‌ کار خواهد کرد. کارخانه‌ چوب‌بری Setra و شرکت سوختی Preem در راه‌اندازی این واحد صنعتی همکاری دارند.

تأسیسات تولید این سوخت زیستی در کنار کارخانه چوب‌بری ساخته می‌شود تا مواد اولیه آن در دسترس باشد و روغن تولید شده در پالایشگاه Preem پردازش می‌شود. این سوخت زیستی سپس با سوخت‌های دیگر مخلوط خواهد شد و این موضوع مطابق با دستورالعمل European RED II می‌باشد که از سال ۲۰۲۰ در اروپا بخشی از سوخت مورد استفاده باید از سوخت تجدیدپذیر تشکیل شود.

هر سال حدود ۳۵,۰۰۰ الی ۴۰,۰۰۰ تن از ضایعات چوبی در این کارخانه به روغن زیستی تبدیل خواهند شد که با این میزان تولید، سالانه سوخت مصرفی ۱۵,۰۰۰ خانوار تأمین خواهد شد. Gerhard Muggen مدیر اجرایی BTG-BTL می‌گوید: “روغن تولیدی ما یک جایگزین منطقی برای سوخت‌های فسیلی است. ما از ضایعات طبیعی استفاده می‌کنیم و این تکنولوژی در حرکت به سمت یک دنیای پایدارتر به ما کمک می‌کند و نوعی انرژی تولید می‌کند که از نظر پایداری بی‌همتا است.”

از دیدگاه ایشان همراه بودن شرکت‌های اسکاندیناوی -که از پیشروهای حرکت به سمت جامعه‌ پایدار می‌باشند- این روند گواهی بر این است که این تکنولوژی پتانسیل بسیار بالایی دارد. روغن زیستی می‌تواند برای کاربردهای مختلفی استفاده شود، به همین علت و با توجه به افزایش قوانین مربوط به تولید و استفاده بهتر و مسئولانه‌تر از انرژی‌های دنیا، به‌زودی کارخانه‌های بسیار زیادی به استفاده از تولید روغن با پیرولیز به‌عنوان یک جانشین عالی برای سوخت فسیلی روی می‌آورند.

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)
توسط
BTG Bioliquids
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن