سوخت زیستی

تولید سوخت پاک با استفاده از محصولات بیودیزل

دانشمندان مرکز تحقیق KAUST در حال تحقیق بر روی ضایعات گلیسرول هستند. پسماند گلیسرول از محصولات بیودیزل به‌ سادگی می‌تواند به سوختی پاک و پایدار تبدیل شود.‌ به‌ عنوان یکی از بزرگترین گروه‌های تحقیقاتی در زمینه احتراق، آن‌ها همیشه به دنبال سوخت‌های جدیدی هستند که توان موتور را بالا برده و آلودگی محیط را کاهش دهد.


کاهش سوخت‌ فسیلی و ضرری که به محیط زیست وارد می‌کند، توجه‌ها را به سمت سوخت پاک و مناسب جلب کرده‌ است. یک راه مهم برای کاهش وابستگی به سوخت‌های فسیلی، تولید بیودیزل از زباله‌ سبزیجات، نفت و چربی حیوانات می‌باشد. سوزاندن گلیسرول اضافی محصولات بیودیزل، یک راه بسیار خوب برای کاهش انتشار ذرات دوده که باعث مریضی می‌شوند، می‌باشد.

افزایش درخواست بیودیزل، باعث افزایش عرضه گلیسرول در بازار جهانی و کاهش قیمت شدید آن شده‌ است. یکی از راه‌های کنترل این حجم زیاد، استفاده از گلیسرول‌کربنات به عنوان سوخت یا افزودنی سوخت می‌باشد.

محقق و دانشمند، Binod Giri توضیح می‌دهد که این تحقیق از این ایده می‌آید که بعضی از هیدروکربن‌های مشتق شده از نفت‌خام، که فقط شامل هیدروژن و کربن هستند، می‌توانند با محصولاتی جایگزین شوند که شامل اکسیژن نیز می‌باشند. با سوزاندن این محصولات ذرات مضر کمتری نشر می‌شوند و هم‌چنین کربن‌دی‌اکسید کمتری نیز تولید می‌شود.

این تحقیق بر روی گلیسرول‌کربنات از برنامه‌ عربستان‌سعودی برای آینده‌ کشور تا سال 2030 نیز حمایت می‌کند، زیرا این کشور قصد دارد که اقتصاد خود را از وابستگی بسیاری که به صنعت نفت دارد خارج کند.

اگر اکسیژن بیشتر از 33 درصد جرم ماده را تشکیل دهد، ترکیبات دارای اکسیژن هیچ دوده‌ای انتشار نمی‌دهند. 59 درصد جرم گلیسرول‎کربنات را اکسیژن تشکیل می‌دهد. محققان آنالیز عددی‌ای را انجام دادند تا تأثیر تفاوت فشار را در واکنش احتراق ترکیبات مختلف بررسی کنند. این به آن‌ها این امکان را داد تا متوجه شوند کدام گلیسرول‌کربنات، ترکیب 3-hydroxypropanal را آزاد می‌کند؛ چرا که این ترکیب مقدار تولید دوده را به شدت کاهش می‌دهد.

با اینکه تحقیق راجع به شیمی‌سوخت‌ در دما و فشار بالای موتور بسیار سخت است، اما محققان و مدیران این پروژه امیدوارند که بتوانند در آینده سهم بزرگی در تهیه سوخت پاک داشته‌ باشند. در ادامه‌ تحقیقات آن‌ها قصد دارند که نشان دهند چگونه گلیسرول‌کربنات با سوخت‌های مرسوم ترکیب می‌شود.

منبع خبر
لینک مقاله

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن