بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی دارویی

گامی بزرگ در جهت تولید صنعتی تکسوباکتین، آنتی‌بیوتیک قدرتمند جدید

✅ محققان با ساخت دو نسخه مصنوعی از آنتی‌بیوتیک جدید و قدرتمندی که می‌تواند ابرمیکروب‌هایی نظیر MRSA را همچون باکتری‌های معمولی بکشد، گام بزرگی در جهت تولید این دارو در مقیاس صنعتی برداشتند.

? این آنتی‌بیوتیک که تکسوباکتین (teixobactin) نام دارد، آنتی‌بیوتیکی طبیعی است که اخیرا کشف شده است. جامعه‌ی علمی عقیده دارد که این دارو می‌تواند در آینده منجر به تولید اولین آنتی‌بیوتیک پایداری شود، که از لحاظ تجاری به‌صرفه است.

?تاکنون محققان فعال در این عرصه معتقد بودند که در ساختمان دارو، باید از آمینواسیدهای کاتیونی استفاده کنند که توسط زنجیر جانبی خود به هدف باکتریایی متصل می‌شوند. این به آن معناست که آن‌ها می بایست از آمینواسیدهایی کمیاب که به طور طبیعی در ساختار تکسوباکتین وجود داشت ، نظیر enduracididine ، استفاده می‌کردند که منجر به قدرت کمتری در مبارزه با ابرمیکروب‌ها می‌شد.

در ساختار تکسوباکتین هر آمینو‌اسید در جایگاه خاصی قرار می‌گیرد. این محققان توانسته‌اند به طور موفقیت آمیز،enduracididine را که در موقعیت ۱۰ قرار دارد را با دو آمینواسید دیگر که فاقد بار مثبت هستند، جایگزین کنند. این آمینواسیدها فاقد جایگاهی برای اتصال هستند و این دیدگاه قبلی را مبنی بر این که آمینو اسید enduracididine برای اتصال ضروری است، رد می‌کند.

?با توجه به این اطلاعات، فرآیند تولید و توسعه نسخه‌های سنتز‌شده‌ی این دارو تسهیل خواهد شد. کاهش فرآیند ۳۰ ساعته به تنها ۱۰ دقیقه ، گام بزرگی جهت تولید این دارو در مقیاس مناسب تجاری می‌باشد. به علاوه، این دو نمونه قدرت مشابهی برای کشتن ابرمیکروب‌ها نسبت به نمونه طبیعی دارند.

Enduracididine به علت کمیاب بودن، فرایند پیچیده و چند‌مرحله‌ای ساخت ، مراحل طولانی و تکرار‌شونده با احتمال شکست بالا و محصول کم، فرایند تولید آنتی بیوتیک را محدود می‌کرد. این تیم تحقیقاتی با حذف این آمینو‌اسید توانستند فرآیند تاحد قابل توجهی تسهیل کنند.

?این تیم تحقیقاتی در ابتدا سعی کردند که enduracididine را با آمینواسیدهایی با ساختار مشابه جایگزین کنند ،اما آن نمونه‌ها در مقایسه با فرم طبیعی تکسوباکتین قدرت کمتری داشتند. آن‌ها در نهایت متوجه شدندکه می‌توانند برای این منظور از آمینو‌اسیدهایی استفاده کننند که از نظر ساختار متفاوت‌ اما از لحاظ تجاری قابل دسترس هستند.

?محققان پیش‌بینی‌می‌کنند که تا سال ۲۰۵۰، سالانه بیش از ۱۰ میلیون نفر توسط عفونت‌های مقاوم به دارو کشته شوند. توسعه آنتی بیوتیک‌های جدید مساله‌ی مهم و حیاتی در مطالعات پژوهشگران بهداشت است چرا که داروهای دیگر ناکار آمد است.

?ترجمه: سیده نسترن مکی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

گامی بزرگ در جهت تولید صنعتی تکسوباکتین، آنتی‌بیوتیک قدرتمند جدید – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن