بیوتکنولوژی کشاورزی

تولید طبیعی گندم‌های دورگه به کمک ژن تازه‌ کشف‌ شده

✅ محققین استرالیایی دانشگاه آدلاید، یک ژن طبیعی را در گندم کشف کرده‌اند که در صورت خاموش شدن، گرده‌افشانی خود‌به‌خودی گیاه را حذف کرده و دگرگرده افشانی را امکان‌پذیر می‌کند. این اتفاق می‌تواند راهی طبیعی را برای تولید گندم‌های دورگه با عملکرد بالا باز نماید.


?به‌گفته محققین، این تحقیق که نتایج آن در مجله Nature Communication منتشر گردیده و با همکاری شرکت آمریکایی ژنتیک گیاهی DuPont Pioneer انجام شده است، این پتانسیل را دارد که روش و تکنولوژی اصلاح گندم را در استرالیا و سایر بخش‌های دنیا را به‌طور اساسی تغییر دهد.

?دکتر رایان ویتفورد مسئول برنامه گندم دورگه در دانشکده کشاورزی دانشگاه آدلاید می‌گوید: «گندم، بیشترین غله ای است که در دنیا کشت می شود و حدود ۲۰ درصد از کل کالری غذا و پروتئین مردم جهان را تامین می‌کند. اما برای مواجه شدن با افزایش تقاضای غذای ناشی از رشد جمعیت قابل پیش‌بینی دنیا، تولید گندم باید به میزان ۶۰ درصد تا سال ۲۰۵۰ افزایش یابد. در این راه، یکی از امیدوارکننده‌ترین گزینه‌ها، کاشت واریته‌های هیبرید یا دورگه توسط کشاورزان است که می‌تواند ۱۵-۱۰ درصد عملکرد گیاهان اصلاح شده فعلی را افزایش دهد.»

?گندم یک گیاه خودگرده‌افشان است در حالی که تولید دورگه نیازمند مقادیر زیاد از دگرگرده افشانی است. دکتر ویتفورد می‌گوید: «هیبریدها به‌طور گسترده برای ذرت و برنج استفاده شده‌اند اما ابداع یک سیستم انجام‌پذیر به‌منظور دورگه‌گیری در گندم نان به‌خاطر پیچیدگی ژنوم آن، تاکنون یک چالش بوده است. ما اکنون یک ژن ضروری برای دگرگرده‌افشانی در گندم را شناسایی کرده‌ایم که می‌تواند در تولید لاین‌های والدی برای تولید دانه گندم دورگه در مقادیر بالا و با هزینه کم استفاده شود.»

#اصلاح

?ترجمه و بازنویسی: محمدرضا دلفیه

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

تولید طبیعی گندم‌های دورگه به کمک ژن تازه‌ کشف‌ شده – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن