آرابیدوپسیسبیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی کشاورزیبیوتکنولوژی محیط زیستفناوری های همگرا

تولید فلوروگلوسینول در آرابیدوپسیس

فلوروگلوسینول، یک ترکیب فنولی ارزشمند است که در صنایع آرایشی و بهداشتی، صنایع غذایی، و برای تولید بعضی مواد منفجره مانند TATB استفاده می شود. روش تولید شیمیایی این ترکیب بر پایه نیتراته کردن TNT است که علاوه بر مشکلات زیست محیطی پروسه تولید، منبع پایدار و تجدیدپذیری نیست.


بسیاری از موجودات زنده از جمله بعضی گیاهان و باکتری های Pseudomonas fluorescens این ترکیب را در مسیرهای متابولیسم خود تولید می کنند. تلاش ها برای تولید صنعتی این ماده به کمک این باکتری ادامه دارد، اما مهم ترین مانع صنعتی شدن آن، نیاز به منبع دائم و نسبتاً گران قیمت گلوکز است.

در این باکتری ژن phlD مسئولیت بیوسنتز فلوروگلوسینول از مالونیل کوآنزیم A را بر عهده دارد. حضور مالونیل کوآنزیم A در گیاهان به مقدار فراوان، پژوهشگران را به سمت بیان این ماده در آرابیدوپسیس با کمک ژن های باکتریایی سوق داده است.

با توجه به این که در باکتری ها و گیاهان، استفاده از انواع کدون های مختلف آمینواسیدها یکسان نیست، برای بیان فلوروگلوسینول در آرابیدوپسیس، از توالی DNA مصنوعی که محصول ژن phlD را کد می کند استفاده شده است. همچنین می توان محصول این ژن را با توالی های خاصی به کلروپلاست منتقل نمود که مخزن مالونیل کوآنزیم A در سلول های گیاهی است.

بیان این ماده در گیاهان، علاوه بر کاربردهای صنعتی، سبب مقاومت بیشتر گیاهان به نماتدها و بعضی باکتری ها می شود. زیرا دی استیل فلوروگلوسینول که از مشتقات فلوروگلوسینول است، علیه باکتری ها، قارچ ها و نماتدها از خود فعالیت نشان می دهد.

ترجمه و آماده سازی: محسن رحیمی نژاد

لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن