آفات و بیماری هانانوبیوتکنولوژی

تولید قارچ‌ کش نانوکپسوله برای حفاظت از انگور

محققان آلمانی موفق به ساخت نانوذراتی شده‌اند که می‌تواند از انگور در برابر بیماری قارچی اسکا (Esca) محافظت کند. درواقع این قارچ کش نانوکپسوله یک میلیونم متر کوچک‌تر از یک قارچ‌کش بوده و با استراتژی اسب تروآ می‌تواند عفونت‌های قارچی را در انگور برطرف کند.


یک گروه تحقیقاتی در دانشگاه Mainz، به رهبری Frederik Wurm، در حوزه فناوری نانو، موفق به توسعه نانوذراتی شده‌اند که می‌تواند انگور را از ابتلا به بیماری قارچی اسکا حفاظت و درمان کند. اسکا یا بیماری زوال مو یکی از مهم‌ترین و مهلک‌ترین بیماری‌های قارچی مو است که سالانه سبب وارد شدن آسیب مالی زیادی به انگور می‌شود.

ازآنجایی‌که اسکا تنه‌های درخت انگور را آلوده و چوب را از داخل تجزیه می‌کند، اسپری قارچ‌کش‌ روی سطح گیاه تأثیری بر قارچ ندارد. برای غلبه بر این مشکل، نانوذرات به‌طور مستقیم به تنه گیاهان وارد می‌شوند. پوسته بیرونی نانوذرات که از لیگنین ساخته شده، یکی از اجزای اصلی چوب است و تجزیه آن توسط قارچ ،موجب آزادشدن قارچ‌کش می‌شود. مزیت این روش، آزاد شدن آرام قارچ‌کش در مدت زمانی طولانی است که باعث می‌شود حفاظت طولانی‌مدت در برابر قارچ را داشته باشیم.

دکتر Wurm توضیح داد: “این تقریباً مثل یک اسب تروآ است. قارچ، پوسته نانوذرات ما را تجزیه و قارچ‌کش نابودکننده خودش را آزاد می‌کند.”

این گروه تحقیقاتی در حال حاضر بیش از ۱۰۰ درخت انگور را با نانوذرات خود، در آلمان درمان کرده است. نتایج اولیه در چند هفته مطابق انتظار بود؛ اما مطالعه در این گیاهان ادامه خواهد یافت تا برای چندین سال اثر حفاظتی و درمان‌کنندگی این نانوذرات مشاهده شود.

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن