اخبارعفونت ویروسیمواد زیست پایهمواد زیست تخریب پذیر

تولید ماسک توسط چوب برای پیشگیری از کووید-19

محققان مؤسسه Bioproducts در دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC) با استفاده از فیبر چوب اقدام به ساخت ماسک‌هایی از نوع N95 در کانادا نموده‌اند. تولید این ماسک‌ها به‌منظور پیشگیری از روند اپیدمی‌وار کووید-۱۹ است. کمبود ماسک‌های مورد نیاز برای پزشکان و کادر درمانی، باعث شده که محققان پا به این حیطه بگذارند. نظر محققان این است که احتمالاً این اولین ماسک تجدیدپذیر در جهان است. آن‌ها نام این ماسک را Canadian-Mask یا به اختصار Can-Mask گذاشته‌اند.


مدیر مؤسسه Bioproducts و استاد گروه مهندسی‌شیمی و زیست‌شناسی -Orlando Rojas- می‌گوید: “یکی از آموزه‌های بزرگ کووید-۱۹ برای ما انسان‌ها این بود که تجهیزات حافظتی مانند ماسک N95 و نیز ماسک‌های جراحی مورد نیاز است و نقشی حیاتی ایفا می‌کند. با استفاه از چوب، علیرغم این که از ماده‌ای دورریز استفاده کرده‌ایم، به اقتصاد پایدار نیز کمک می‌کنیم، زیرا که تولید شغل در این حیطه ایجاد خواهد شد. Can-Mask فقط یکی از کارهایی هست که توسط گروه تحقیقاتی ما انجام شد و با پیشروی بیشتر، اقتصاد کانادا و نیز UBC بیشتر در این زمینه تحریک خواهد شد.”

ماسک تولیدشده توسط UBC
ماسک تولیدشده توسط UBC

استاد دانشکده مهندسی‌شیمی و زیست‌شناسی که یکی از محققان این پروژه است -Johan Foster- اضافه می‌کند: “با تشدید فشارها و همه‌گیری این بیماری، بخش بین‌المللی به‌منظور تأمین تجهیزات پزشکی مختل می‌شود که به‌دنبال آن کمبودهایی ایجاد می‌گردد. وقتی که ما اقدام به ساخت ماسک در ماه مارس کردیم، می‌دانستیم که باید از مواد محلی که زیست‌تخریب‌پذیر نیستند استفاده کنیم. این مواد اولیه از آن جهت حائز اهمیت هستند که دسترسی به آن‌ها راحت‌تر است و نیز این که طی روشی آسان تولید می‌شوند. با توجه به این که ماسک‌ها و دستکش‌های یکبار مصرفِ فراوانی در پیاده‌روها و نیز رودخانه‌ها رها شده است، نیاز به تولید ماسک تجدیدپذیر، بیش از پیش حس می‌شود.”

فاستر (چپ) و روجاس (راست) در UBC
فاستر (چپ) و روجاس (راست) در UBC

قاب این ماسک کاملاً از فیبرهای چوبی B.C ساخته شده است و سازندهای آن عبارت‌اند از درخت‌های سرو، صنوبر، کاج و سایر چوب‌های نرم. در حال حاضر دو نمونه ماسک تولید شده است؛ نمونه اولی از یک فیلتر N95 در ساختار خود استفاده می‌کند و نمونه دوم با فیلتری کار می‌کند که توسط تیم UBC طراحی و ساخته شده است. در حال حاضر هر دو نمونه در حال کار هستند تا مورد بررسی قرار بگیرند که اگر از نظر کارایی و نیز از نظر بهداشت مورد تأیید بود، برای اخذ گواهینامه سلامتی کانادا (Health Canada) اقدام شود.

۳.۷/۵ - (۳ امتیاز)
توسط
CANADIAN BIOMASS
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن