مهندسی ژنتیک

آنالیز های ژنومی در مرکبات وحشی، بینشی جدید در تولید مثل غیر جنسی

پدیدار شدن تکثیر آپومیکس-تکثیر بوسیله بافت های تناسلی بدون لقاح-نوعی خصوصیت برجسته در خانواده مرکبات است.در مطالعه ای که توسط پژوهشگران چینی انجام شده است، مجددا ژنوم چهار رقم از گونه مرکبات توالی یابی شده و به صورت وسیعی تحت مطالعه قرار گرفته است.علاوه بر آن صد ژنوم ورودی گیاه (accession) از ارقام وحشی و اهلی مرکبات توالی یابی شده است.آنالیز های جمعیت مورد مقایسه نشان داد مناطقی از ژنوم که مسئولیت این فرایند (چه از لحاظ تأمین انرژی و چه از لحاظ تقسیم سلولی) را برعهده دارند، در مرکبات اهلی با فشار تکاملی انتخاب شده اند. همچنین جایگاه های ژنتیکی مسئول ایجاد چند رویانی (polyembrion) -نوعی آپومیکس- به مناطقی شامل ۱۱ ژن با ۸۰Kb محدود گشت.


یکی از این ژن ها RWP نام دارد که در سطح بالایی از تخمکهای پلی امبریون بیان می شود. همچنین یک عامل جا‏به‏‌جاشونده (transposable element) کوچکی در منطقه پروموتور citRWP که با پلی امبریون مرتبط است یافت شد.
این تحقیقات دیدگاهی جدید در آپومیکس مرکبات را میسر ساخته است و می تواند به عنوان یک منبع امیدبخش جهت استخراج ژن های مهم کشاورزی نگریسته شود. ژن هایی که بتوان با کمک آن ها آپومیکس را در گیاهانی که به طور طبیعی آپومیکس نمی کنند القا نمود. القای آپومیکس در گیاهان زراعی برای پایداری صفات اصلاح شده در عین تولید بذر، از امیدهای آینده پژوهشگران است.

ترجمه: علیرضا فارسی

لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن