تولید در مقیاس وسیعمواد زیست تخریب پذیر

تولید محصولات با پایه‌ی جلبکی

چندین گروه و آزمایشگاه تحقیقاتی زیر نظر دپارتمان انرژی امریکا (DOE) قصد دارند با استفاده از روش‌های جدید‌ تولید محصولات با پایه‌ی جلبکی را گسترش دهند. این ترکیبات می‌توانند جایگزین مناسبی برای پلاستیک‌های تولید شده از سوخت‌های فسیلی باشند. هدف اصلی پروژه تولید مونومرهای لازم برای تولید پلی‌اورتان زیست‌تجزیه‌پذیر و قابل بازیافت است.


زیست‌شناسان و شیمی‌دانان دانشگاه سن‌دیه‌گو با همکاری دپارتمان انرژی امریکا پروژه‌ی جدیدی با نام اقتصاد زیستی را طراحی کرده‌اند تا بتوانند تولید محصولات متنوعی از جلبک‌ها را توسعه دهند. برای تغییر سیستم‌های موجود هزینه‌ی دو میلیون دلاری تعبیه شده است.

هزینه‌ی‌ دو میلیون دلاری اختصاص داده شده به دانشگاه سن‌دیه‌گو بخشی از بودجه‌ی ۸۰ میلیون دلاری است که دپارتمان انرژی امریکا برای توسعه‌ی انرژی‌های زیستی در نظر گرفته است. علاوه بر توسعه‌ی تولید محصولات زیستی، تولید سوخت‌های هیدروکربنی زیست‌تجزیه‌پذیر و تولید انرژی از زیست‌توده‌های غیرخوراکی و بازیافتی در دستور کار قرار دارد. برای پیشبرد این پروژه ۳۶ گروه مختلف با هم فعالیت می‌کنند.

از جمله گروه‌های شرکت‌کننده در این پروژه عبارتند از Burkart ،Pomeroy، آزمایشگاه Mayfield، آزمایشگاه ملی Lawrence Berkeley، آزمایشگاه ملی Pacific Northwest، انستیتو تکنولوژی Georgia و Ryan Simkovsky.

در حال حاضر جلبک‌ها به منظورهای متفاوتی هم‌چون تولید غذای انسانی و حیوانی، آنزیم‌های صنعتی و پروتئین‌های مؤثر در درمان تولید و استفاده می‌شوند. توسعه‌ی تولید دمپایی‌های انگشتی و تخته‌های اسکی آبی قابل بازیافت از جلبک‌ها از اهدافی است که دانشگاه سان‌دیه‌گو برای آن برنامه‌ریزی کرده است. هم‌چنین جایگزینی سه میلیارد کفش تولید شده از نفت‌خام با ترکیباتی زیست‌تجزیه‌پذیر هم‌چون جلبک‌ها از طرح‌هایی است که در پروژه‌ی اقتصاد زیستی در دست بررسی است.

آنچه که مهم است تولید محصولاتی زیست‌تجزیه‌پذیر و قابلیت بازیافت است. صنعت پلاستیک که بر پایه‌ی نفت خام بنا شده است در آینده با موادی با اساس زیستی که علاوه پایدار قابلیت بازیافت را نیز دارند تغییر خواهد کرد؛ زیرا پلاستیک‌های نفتی منبع تولیدی محدودی دارند و در طبیعت بسیار در مقابل تجزیه پایدارند و موجب ایجاد توده‌های عظیمی در اقیانوس آرام شده‌اند.

منبع خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن