بیوپلاستیکصنعت و دانشگاه

تولید محصولات یکبار‌ مصرف زیست‌تجزیه‌پذیر در دانشگاه گدانسک

در راستای تحقق یک نوآوری در دانشگاه گدانسک، ترکیبات پلیمری تولید شده است که علاوه بر توانایی زیست‌تجزیه‌پذیری دارای خواص اکولوژیکی نیز هست. تولید ظروف یکبار‌مصرف از مواد سنتزی که به‌طور معمول استفاده می‌شود، توسط پارلمان اروپا منع شده است، به همین جهت ایده‌های تازه‌ای ایجاد شده‌اند.


در این مطالعه تولید ظروف یکبارمصرفی هم‌چون کارد و چنگال، نی و بشقاب با موادی انجام شده است که علاوه بر طبیعی بودن، توانایی تجدیدپذیری نیز دارند. این پلیمرهای زیستی شامل اجزایی هم‌چون نشاسته‌ی ترموپلاستیک (به دست آمده از آرد سیب‌زمینی)، برخی افزودنی‌ها و پلیمر شناخته شده‌ی پلی‌لاکتیک (PLA) می‌باشد.

تولید ظروف یکبارمصرف از چنین کامپوزیتی موجب ایجاد محصولاتی پایدار و دوستدار طبیعت می‌شود. این مواد در محیط‌زیست می‌توانند کاملاً تجزیه شوند و یا به کمپوست تبدیل شوند. در این روش تولید محصولات با خواص فیزیکی و شیمیایی مناسب با سهولت قابل انجام است.

نشاسته و PLA هر دو‌ دارای خواص ترموپلاستیکی هستند. به همین سبب برای شکل‌دهی پلیمرهای زیستی در تولید محصولات می‌توان از روش‌های قالب‌گیری تزریقی (نوعی قالب‌سازی است که مواد مذاب مانند فلزات، شیشه و الاستومرها که عموماً پلاستیک هستند تحت فشار به‌ داخل قالب تزریق می‌شوند) و اکستروژن (یکی از روش‌های حجمی، برای تغییر شکل مواد به منظور کاهش ضخامت یا سطح مقطع آن‌ها است که در نتیجه‌ آن، قطعاتی با سطح مقطع صاف و عمودی تولید می‌شوند) استفاده می‌شود. هر دو روش جزء ارزان‌ترین روش‌های شکل‌دهی به مواد به شمار می‌آیند.

یکی از اولین محصولاتی که از این پلیمر ابداعی در تولیدشان استفاده شده است، کارد و چنگال یکبارمصرف است. برای بررسی اصول فنی، تولید نمونه‌‌های اولیه در مقیاس صنعتی با همکاری یک شرکت تجاری انجام شد. در این آزمایشات مشخص شد که این پلیمرها از مقاومت گرمایی بالاتری نسبت به PLA به تنهایی برخوردارند.

به سبب اضافه کردن نشاسته ترموپلاستیک ارزان به PLA هزینه‌ تولید یک کیلوگرم از این کامپوزیت، ۱۵ درصد کمتر از تولید PLA است. مسیر تولید نیز آسان است.

آزمایش‌های تبدیل‌شدن به کمپوست، زیست‌تجزیه‌پذیری و تأثیر بر محیط‌های آبی انجام شد. نتایج بسیار امیدوارکننده بود و از برتری فوق‌العاده این پلیمر ابداعی دانشگاه گدانسک نسبت با سایر محصولات تجاری موجود در بازار حکایت داشت. این ترکیب پلیمری با شماره‌ EP3064542 در اروپا ثبت اختراع شده است و حقوق آن در کشورهای لهستان، آلمان، فرانسه و بریتانیا محفوظ است.

توسط
Bio-based News
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

زمزم جوادی

اهل مشهد هستم. کارشناسی خودم را در در رشته‌ی زیست‌شناسی سلولی مولکولی در دانشگاه فردوسی گرفتم. ارشد را هم در مشهد رشته‌ی بیوتکنولوژی میکروبی خوندم. سینما، موسیقی و فوتبال علایق همیشگی‌ام بوده‌اند.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شـش + 1 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن