ایمونولوژیبیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییعلوم اعصاب

تولید موش‌های چاق بدون چربی

✅ علل بیولوژیکی چاقی و مطالعات در این زمینه نشان می‌دهد که بین سیستم عصبی و سیستم ایمنی بدن رابطه ای برقرار است.در حال حاضریک تیم تحقیقاتی در پرتغال به یک جمعیت پیش بینی نشده از سلول های ایمنی مرتبط با سلول های عصبی که رابطه ی مستقیمی با چاقی دارند، دست یافتند.

? این سلول‌های ایمنی، ماکروفاژها نوعی از گلبول‌های سفید خون هستند که مسئول پاسخ‌های التهابی در بدن می باشند. مطالعات قبلی به نقش ماکروفاژها در التهاب بافت چربی که در چاقی رخ می دهد اشاره داشت اما ارتباط بین مکانیسم عمل این سلول ها با سلول های عصبی و تجزیه‌ی چربی مشخص نبود.

? در حال حاضر، این تیم تحقیقاتی نشان داده است که ماکروفاژهای تخصصی در تماس مستقیم با نورون‌ها هستند و بر فعال شدن نورون‌ها که برای کاهش حجم چربی حیاتی هستند، تأثیر می گذارند. پژوهشگران قبلا کشف کرده بودند که مجموعه ای از بافت نورون های سمپاتیک که نورواپی نفرین (یک انتقال دهنده عصبی) را تولید می کنند، موجب تخریب چربی می شود. در حال حاضر، آن‌ها نشان می‌دهند که نورون‌های سمپاتیک در تماس مستقیم با یک نوع خاصی از ماکروفاژها هستند که SAM ها (ماکروفاژ های وابسته به نورون‌های سمپاتیک) را ایجاد می‌کنند. محققان دریافتند که SAM ها نورواپی نفرین را از بین می برند و موش های چاق، SAM بیش‌تری نسبت به موش های لاغر دارند. این بدان معنی است که SAMها با کاهش مقدار نورواپی نفرین به افزایش وزن کمک می کنند و بدین صورت باعث جلوگیری از کاهش چربی‌های بعدی می‌شوند.

?پژوهشگران با انجام مطالعات ژنتیکی در موش‌ها، توانستند مکانیسم مولکولی تخریب نورواپی نفرین را تحت تأثیر قرار دهند. مکانیسم این انتقال دهنده عصبی به این صورت است که یک ناقل برای ورود نورو اپی نفرین (پروتئین (Slc6a2 را درگیر می‌کند که این ناقل تنها در SAM ها وجود دارد و در سایر سلول‌های ایمنی نیست. علاوه براین، آن‌ها نشان دادند که مسدود کردن مکانیسم ورودی نورو اپی نفرین در SAM باعث افزایش تجزیه ی چربی ، کاهش انرژی و کاهش وزن می شود. آن‌ها همچنین از طریق تجزیه و تحلیل نمونه های سیستم عصبی انسان تأیید کردند که SAM ها و ماشین آلات مولکولی مربوط به پاکسازی نورواپی نفرین در انسان نیز وجود دارد.

? پژوهشگران می‌گویند نقش انتقال دهنده نورواپی نفرین در SAM ها یک رویکرد هدفمند است که می تواند اثرات زیان بار چندین دارو شناخته شده را که این هدف مولکولی را مسدود می کنند، برطرف کند. این نتایج مرحله ای برای توسعه‌ی درمان‌های ضد چاقی جدید است.

?ترجمه: عاطفه السادات محسن زاده

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

تولید موش‌های چاق بدون چربی – اخبار زیست فناوری

 

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن