سرمایه گذاری شرکت هامواد زیست تخریب پذیر

تولید نخستین بطری‌های پلاستیکی صد درصد بازیافتی

شرکت فرانسوی زیست‌فناوری کربیوس (Carbios)، با بهره‌گیری از فناوری آنزیم تخصصی، موفق به ساخت بطری‌های پلاستیکی از پلاستیک ۱۰۰ درصد بازیافتی شده است. فرایند بازیافت این شرکت بر پلاستیک ساخته‌شده از پلی‌اتیلن ترفتالات (polyethylene terephthalate) یا به اختصار PET -یکی از رایج‌ترین پلاستیک‌های مورد استفاده- تمرکز دارد. همچنین می‌توان از این فرایند در ساخت بطری‌های سفارشی موردنیاز بسیاری از نام‌های تجاری استفاده کرد.


شرکت کربیوس یک پیشرو در این حوزه است و پیش‌تر موفق به تجزیه ۹۷ درصدی ضایعات PET به قطعات تشکیل‌دهنده آن به‌منظور بازیافت شده است. این شرکت همچنین نشان داد می‌توان PET جدید را با استفاده از اسید ترفتالیک (terephthalic acid) بازیافتی خالص شده –یکی از اجزاء مورد استفاده در تهیه PET- تولید کرد.

این فرایند کربیوس، از مهار قدرت آنزیم‌های مهندسی‌شده برای از بین بردن زباله‌ها و ضایعات پلاستیکی استفاده می‌کند. به‌تازگی این شرکت با شرکت زیست‌فناوری تولوز وایت (Toulouse White Biotechnology) برای کمک به بهبود کارایی این آنزیم‌های مورد استفاده و همچنین در زمینه بازیافت در مقیاس صنعتی‌تر به مشارکت پرداختند.

به‌گفته جین کلود لومارت (Jean-Claude Lumaret) –مدیرعامل شرکت کربیوس- : “با شروع ساخت و راه‌اندازی این کارخانه در اواخر امسال، ما قصد داریم تا تمام صنایع پلاستیک را در یک تحول به سوی اقتصادی مدور به‌کار گیریم و نقشی مدیریتی همانند مجوز تأمین جهانی برای بازیافت پلاستیک‎‌ها و الیاف PET کسب کنیم.”

کربیوس تنها و منحصراً، آنزیم‌های توسعه‌یافته‌ای جهت تجزیه‌ PET نیست. ممکن است آینده‌نگری به نظر رسد، اما باکتری‌های ایدونِلا ساکاینزیز (Ideonella sakaiensis) پلاستیک-خورنده در خارج از یک کارخانه بازیافت بطری در ژاپن در سال ۲۰۱۶ کشف شد. از این‌رو دانشمندان آمریکایی و بریتانیایی با الهام از این باکتری، آنزیمی موسوم به “PETase” تولید کردند که قادر به تخریب PET است.

بازیافت زیستی
بازیافت زیستی

در حالی‌که ممکن است به نظر رسد که تولید این آنزیم شبیه به یک رقابت و سبقت‌جویی نسبت به شرکت فرانسوی است، اما با بررسی‌های انجام شده مشخص شد که سرعت و میزان فعلی تخریب پلاستیک با این آنزیم در مقایسه با میزان و سرعت بسیار بالایی که توسط کربیوس و آنزیم‌های اختصاصی آن به دست می‌آید، کم است.

بازیافت‌ زیستی فقط یک جنبه از تجارت شرکت کربیوس است. این شرکت همچنین در تلاش است تا پلاستیک‌های زیست تخریب‌پذیر و زیست‌بنیان تولید کند، زمینه‌ای که در حال حاضر بسیار موردنیاز و موردتقاضا است. چندین شرکت بزرگ از جمله غول شیمیایی آلمانی BASF در حال کار بر روی تولید بهترین پلاستیک زیست تخریب‌پذیر یا زیست‌بنیان هستند. کربیوس همچنین با تعدادی از شرکا از جمله Novozymes و لورئال L’Oreal در پروژه‌های اختصاصی خود به همکاری می‌پردازد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
توسط
Labiotech
منبع
Microbial biotechnology
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن