بیوتکنولوژی صنعتیمواد زیست تخریب پذیر

تولید نشاسته از مخمر

در گذشته نشاسته تنها از گیاهان و جلبکها بدست می آمد. امروزه از مخمر نیز برای تولید نشاسته استفاده می شود، محققان توانسته اند با الهام گیری از روشی که در گیاهان اتفاق می افتد در مخمرنیز به تولید نشاسته بپردازند.


در این روش محققان با کپی ۷ آنزیم مختلف تولید نشاسته از روی ژنوم گیاه Arabidopsis thaliana و انتقال این آنزیمها به ژنوم مخمر، موفق به تولید نشاسته شدند.

محققان روش های مختلفی را برای بررسی آنچه توسط این مخمرها تولید می شوند به کار گرفته اند. آنها همچنین با استفاده از آزمون ید کلاسیک و تصویر برداری به کمک اشعه ایکس به بررسی و تعیین جرم محصولات تولید شده در مخمرها پرداخته اند.

“سنتز نشاسته یک فرایند خطی نیست” اگر یک آنزیم در این میان از بین برود بقیه آنزیم ها کار خود را ادامه می دهند و محصولی با تفاوتهای اندک را تولید می کنند. نکته ی دیگر این است که تولید نشاسته بدون حضور آنزیم های شاخه زدا و با ترکیبی از آنزیم ها نیز انجام می شود. آنزیم های شاخه زدا با از بین بردن شاخه ها ی اضافی قند که در سنتز نشاسته تولید می شوند به تولید نشاسته کمک می کنند. از بین بردن این شاخه های اضافی در قند در تولید نشاسته امری ضروری است.

محققان معتقدند سیستم مخمر در حال حاضر ابزاری تحقیقاتی بوده که مطالعه و شبیه سازی سنتز نشاسته توسط آنزیم ها را تسریع می بخشد.

تولید نشاسته از مواد زیست تخریب پذیر همچون کاغذ یکی از نتایج احتمالی این دستیافت می باشد.

ترجمه و آماده سازی: امیر اسماعیلی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن