بیوتکنولوژی محیط زیستسوخت زیستیفناوری های همگرا

تولید نفت خام از ضایعات آلی طی چند ساعت

| تولید نفت خام از ضایعات آلی طی چند ساعت

✅ شرکت امریکایی جنی فیول قرار است به زودی سامانه‌ای را در شهر Vancouver کشور کانادا راه‌اندازی کند که زباله‌های آلی مرطوب را به سوخت تجدیدپذیر تبدیل می‌کند. به تازگی سامانه‌ای ایجاد شده است که منابع تجدیدپذیر و ارزان قیمت را در عرض چند ساعت به نفت تبدیل می‌کند.


❇ اکتشاف و فراوری نفت -بزرگترین منبع تأمین انرژی امروزی- صدمات بسیاری به طبیعت وارد کرده است. علاوه بر این، منابع نفتی در آینده نه چندان دور به پایان خواهد رسید. به همین علت تلاش‌های زیادی برای جایگزیی آن صورت گرفته است.

❇ این سامانه که توسط آزمایشگاه ملی شمال غربی اقیانوس آرام، زیرمجموعه وزارت انرژی کشور امریکا توسعه یافته است، زباله‌های مرطوب را با فرایند گرماشیمیایی به سوخت تبدیل می‌کند. در این روش با استفاده از حرارت، فشار و رطوبت، زباله‌های آلی به همان ماده‌ای تبدیل می‌شوند که در طبیعت طی دوره‌های بسیار طولانی زمین‌شناسی، در طول چند میلیون سال بوجود می‌آید.

❇ این روش، در واقع همان فرایندی است که در اعماق زمین برای تولید نفت خام اتفاق می‌افتد؛ با این تفاوت که در آزمایشگاه در عرض چند ساعت و با زیرساخت‎های ساده‌تر انجام می‌شود.

❇ این روش مواد باقیمانده اندکی برجای می‌گذارد و مشکلات و هزینه‌های مربوط به دفع پسماند ایجاد نمی‌کند. قرار نیست با این روش وابستگی صنایع به سوخت فسیلی افزایش یابد، بلکه نیاز به جستجو برای تأمین این منابع کاهش یافته و ورود دی‌اکسیدکربن اضافه به اتمسفر متوقف می‌شود.

❇ این سامانه توسط مؤسسه تحقیقات آب حمایت مالی شده و قرار است شرکت جنی فیول آن را به زودی برای مجمع مرکز بلوتک معرفی کند. بلوتک سرمایه‌گذاران، شرکت‌ها و محققین آب را گرد هم آورده و اطلاعات شامل تحلیل‌های بازار فناوری آب را فراهم می‌کند.

? ترجمه: یونس عبداللهی‌مفرد

لینک خبر
عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن