بیوتکنولوژی پزشکی

همکاری شرکت‌های بزرگ داروسازی برای تولید واکسن سرطان با استفاده از ترکیب آنتی‌بادی‌های مهارکننده چک‌پوینت

همکاری شرکت‌های بزرگ داروسازی برای تولید واکسن سرطان با استفاده از ترکیب آنتی‌بادی‌های مهارکننده چک‌پوینت - اخبار زیست فناوری همکاری شرکت‌های بزرگ داروسازی برای تولید واکسن سرطان

شرکت Vaximm در حال توسعه واکسن‌های خوراکی علیه سرطان است، مکانیسم اثر این واکسن‌ها، تحریک سلول‌های T سیستم ایمنی در پاسخ به رنج وسیعی از آنتی‌ژن‌های سطح سلول سرطانی می‌باشد. تولید این واکسن‌ها با استفاده از سویه ضعیف شده Ty21 است که این سویه به‌طور رایج در ساخت واکسن مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین می‌توان این سویه را به‌منظور بیان آنتی‌ژن‌های مختلف سطح سلول‌های سرطانی مهندسی کرد. VXM01، سویه Ty21 اصلاح‌شده‌ای است که قادر به بیان گیرنده فاکتور رشد اندوتلیال عروقی (VEGFR2) می‌باشد. این گیرنده دارای بیان بالایی در بسیاری از سرطان‌ها است. واکسن VXM01 قادر به تحریک سلول‌های T برای حمله مستقیم به عروق تومور و همچنین سلول سرطانی است.

شرکت Vaxxim مرحله I/II کارآزمایی بالینی VXM01 را در بیماران مبتلا به سرطان پانکراس پیشرفته انجام داده است. اخیراً ارزیابی این واکسن در ادغام با آنتی‌بادی Avalumab در بیماران مبتلا به سرطان گلیوبلاستوما و رکتوم در حال ارزیابی است. مهار این دو دسته سرطان کشنده تاکنون با مهارکننده چک پوینت‌ها موردبررسی قرار نگرفته است، بنابراین استفاده از مهارکننده چک‌پوینت‌ها علیه این دسته از سرطان‌ها بازار امیدوارکننده‌ای را برای شرکت‌های داروسازی فراهم می‌کند. آنتی‌بادی‌ علیه PD-1/PD-L1 نتایج امیدوارکننده‌ای در چندین نوع سرطان نشان داده است. برنامه‌ریزی‌های آتی شرکت های بزرگ داروسازی نظیر Roche, Us Merck, Bristol-meyers Squibb, AstraZeneca تولید و توسعه آنتی‌بادی‌های اختصاصی از طریق برنامه‌های کلینیکی است. تقویت موفقیت این دسته از آنتی‌بادی‌ها در ادغام با واکسن‌های سرطان منجر به از بین بردن و سرکوب مؤثرتر سرطان می‌شود.

ترجمه: آیدین بهروان

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

همکاری شرکت‌های بزرگ داروسازی برای تولید واکسن سرطان – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن