اخباربازنشرمهندسی پزشکی

تولید پانسمانی ضد‌باکتری، ضد تخریب گلبول‌‌‌های قرمز و بهبود‌دهنده زخم بر پایه آلژینات

امروزه تلاش قابل‌ملاحظه‌‌ ای برای مبارزه با بیماری‌‌ های باکتریایی و غلبه بر مقاومت باکتری‌‌ ها انجام می‌‌ شود. به همین دلیل ساخت یک پانسمان زخم مناسب و ضد‌میکروبی که به شکل موثری باعث تخریب باکتری‌‌‌ها شود اما از آسیب به سلول‌‌‌های طبیعی مانند گلبول‌‌‌های قرمز جلوگیری کند، ضروری به نظر می‌‌‌رسد.


در همین راستا، دکتر حامد دائمی، دکتر جواد محمدی، مریم زارع، پیام باعی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه تهران، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن، نمک‌‌های آمونیوم آلژینات متعددی ساخته شد و نقش کاتیون‌‌هایی (counter-cations) شامل سدیم، تریتیل آمونیوم، تریبوتیل آمونیوم و دیهگزیل آمونیوم در تخریب باکتری‌‌ها و زنده‌نگهداشتن فیبروبلاست‌‌ها (به عنوان نمونه‌‌‌ای از یک سلول طبیعی در محیط زخم) بررسی گردید.

نتایج این پژوهش که در مجله بین‌‌المللی Materials Science & Engineering C به چاپ رسیده است، نشان داد، متغیرهای گوناگونی مانند آب‌‌ دوستی، خطی بودن و ساختار انشعابات، وزن مولکولی و چگالی شارژ می‌‌تواند در اثر انتخابی کاتیون‌‌‌ها (counter-cations) موثر باشد.

مطالعات آزمایشگاهی نشان داد، تریبوتیل آمونیوم آلژینات بهترین اثر آنتی‌‌‌باکتریال و آنتی‌‌‌همولیتیک (ضد تخریب گلبول‌‌های قرمز) را داشته و در عین‌حال در مقایسه با سایر نمک‌‌های آزمایش‌شده کمتر برای سلول‌‌ها مخرب است. علاوه بر این، آزمایش‌‌‌های انجام شده نشان داد، تریبوتیل آمونیوم آلژینات در مقایسه با پانسمان‌‌ های کلسیم آلژینات آغشته به نقره که محصول تجاری معمول است، اثر آنتی همولیتیک بهتری داشته، برای سلول‌‌های فیبروبلاستی کمتر سمی است.

در مجموع نتایج این پژوهش نشان داد پانسمان تریبوتیل آمونیوم آلژینات در مقایسه با سایر نمک‌‌های آلژینات بررسی شده در این طرح و پانسمان‌‌های معمول موجود در بازار اثر ضد میکروبی بهتر و تخریب گلبول قرمز کمتری داشته و برای سلول‌‌های فیبروبلاستی کمتر سمی است.

۴/۵ - (۱ امتیاز)
منبع
شبکه علمی رویان
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن