بیوتکنولوژی کشاورزیبیوتکنولوژی میکروبیسرمایه گذاری شرکت هافناوری های همگرا

تولید پلاستیک‌ زیستی در کشور انگلستان

بر اساس گزارش جدید NNFCC، صنعت کشاورزی بریتانیا، زیست‌توده کافی را برای عرضه به صنعت تولید پلاستیک زیستی انگلستان فراهم می‌کند. یک گزارش از مشاوران اقتصادزیستی NNFCC بیان می‌کند که تغییر نمونه پلاستیک‌های نفتی به پلاستیک‌های تولید شده از مواد تجدیدپذیر و طراحی شده جهت قابل بازیافت و زیست تخریب‌پذیر بودن، درحالی‌که بسیاری از مزایای آن‌ها را حفظ می‌کند، امکان بالقوه برای حل مسائل پلاستیک را دارا می‌باشد.


آقای Higson، مشاور متخصص محصولات بیولوژیک شرکت NNFCC در مصاحبه خود گفت: “میزان کربن پلاستیک‌های زیست‌پایه بسیار کمتر از نوع نفتی آن‌ها می‌باشد. از آنجایی‌که پلاستیک‌های زیستی از گیاهانی تشکیل شده‌اند که در طول رشدشان دی‌‌اکسید‌کربن اتمسفر را جذب نمودند، می‌توانند به کاهش انتشار دی‌‌اکسید‌کربن مرتبط با پلاستیک‌های نفتی کمک کنند.”

به عنوان مثال، رزین پلی‌اتیلن زیستی تولید شده توسط شرکت برسکم ۱۵.۲تن دی‌‌اکسید‌کربن به ازای هر تن رزین ساخته شده، مصادره می‌کند. در واقع به عنوان سینک کربن عمل می‌کند. در مقابل، پلی‌اتیلن تولید شده از نفت، ۸۳/۱ تن دی‌‌اکسید‌کربن تولید می‌کند.

پلاستیک‌های زیستی دارای خصوصیات و ویژگی‌های مشابهی با نمونه نفتی هستند. به عبارت دیگر PET‌های زیستی مشابه ‌PET‌های نفتی می‌باشند. با این حال، لازم به ذکر است که پلاستیک‌های زیستی به دلیل ساخته شدن از منابع طبیعی، لزوماً زیست تخریب‌پذیر نیستند و به اندازه پلاستیک‌های نفتی مقاوم می‌باشند. با این حال، استفاده از مواد خام تجدیدپذیر و فرایندهای زیستی، موجب تولید پلاستیک‌هایی با عملکرد و خصوصیات جدید و بهتر می‌شود.

در حالی که پلاستیک زیستی توسط کربنی که از آن ساخته شده است تولید می‌گردد، یک پلاستیک زیست تخریب‌پذیر پلاستیکی است که در پایان عمر خود تحت تجزیه زیستی قرار می‌گیرد. در این فرایند تخریب ناشی از فعالیت میکروارگانیسم‌های طبیعی مانند باکتری‌ها، قارچ‌ها و جلبک‌ها است.

به کارگیری پلاستیک‌های زیست تخریب‌پذیر برای رسیدگی به چالش زباله پلاستیکی غیرقابل بازیافت مهم است. در سال ۲۰۱۴، تقاضای بریتانیا برای پلاستیک‌های زیستی به عنوان کالای نهایی، ۴۰۰۰ تن تخمین زده شد که سه چهارم آن از اروپا وارد شده است. این صنعت حدود ۱۰۰۰ شغل ایجاد کرده است و ۵/۵۰ میلیون پوند ارزش افزوده ناخالص (GVA) را به اقتصاد این کشور تزریق کرده است. این رقم حدود ۲ درصد از مصرف پلاستیک انگلستان است و نشان‌دهنده پتانسیل بسیار بالایی برای توسعه این صنعت می‌باشد.

بر اساس این گزارش، صنعت کشاورزی بریتانیا زیست‌توده کافی برای عرضه به صنعت پلاستیک زیستی انگلستان را می‌تواند فراهم کند. مطابق برآورد NNFCC، این صنعت می‌تواند بیش از ۵۰۰۰ شغل را در تولید پلاستیک اولیه ایجاد نماید درحالی‌که در مجموع ۳۴۰۰۰ شغل را حمایت می‌کند و ۹۲/۱ میلیارد پوند ارزش افزوده ناخالص در کل اقتصاد انگلیس ایجاد می‌کند.

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن