مواد زیست تخریب پذیر

تولید پلاستیک‌ های زیست تخریب‌ پذیر از ضایعات پالایشگاه‌ ها

استفاده روزافزون از پلاستیک‌های معمول، مشکلات بازیافت و آلودگی محیط زیست را به‌دنبال خواهد داشت. در این راستا ایده‌ تولید پلاستیک‌های زیست تخریب‌پذیر از ضایعات پالایشگاه‌ها، برای کاهش زباله‌های صنعتی توسط دولت هند مطرح شد. کارشناسان مؤسسه فناوری گوآهاتی عقیده دارند که پلاستیک‌های زیست تخریب‌پذیر جایگزین مناسبی برای پلاستیک‌های آلاینده و سایر محصولات پلاستیکی انعطاف‌پذیر یکبار مصرف هستند.


مؤسسه فناوری گوآهاتی (IITG) با پالایشگاه نفت Numaligarh، به‌دلیل ممنوع شدن تولید ظروف پلاستیکی در هند، برای تولید پلاستیک‌های زیست تخریب‌پذیر و سازگار با محیط ‌زیست در استفاده تجاری، سرمایه‌گذاری مشترک را آغاز کرده‌‌اند. کارشناسان این مؤسسه عقیده دارند که پلاستیک‌های زیست تخریب‌پذیر جایگزین مناسبی برای پلاستیک‌های آلاینده و سایر محصولات پلاستیکی انعطاف‌پذیر یکبار مصرف هستند. مرکز علمی NRL پیش‌بینی می‌کند که توسعه مواد پایدار، از زباله‌ها و محصولات جانبی که از بخش‌های مختلفی مانند صنایع نفتی و زراعی تهیه شده، امکان‌پذیر است.

پروفسور Sitharam T.G. -مدیر مؤسسه فناوری گوآهاتی- چنین اظهار داشت: “این اتحاد بین مؤسسه فناوری گوآهاتی با پالایشگاه نفت Numaligarh اولین نوع همکاری علمی و صنعتی است. این اتحادیه با هدف تولید پلاستیک‌های زیست تخریب‌پذیر با استفاده از ضایعات و مواد واسطه‌ موجود در صنایع نفتی و مواد زیستی فعالیت خواهد کرد. مرکز علمی NRL به‌عنوان چتری برای بسیاری از پروژه‌های تحقیقاتی مشترک آینده در زمینه توسعه مواد پایدار مانند بیوپلاستیک‌ها خدمت می‌کند تا به صنایعی همانند NRL در مبارزه با آلودگی محیط ‌زیست کمک کند. این سرمایه‌گذاری مشترک باعث می‌شود که ردپای کربن در این صنایع کاهش پیدا کرده و توسعه مواد پایدار در مقیاس جهانی افزایش یابد. تصورات و عقاید این مرکز علمی در IITG انگیزه بزرگی را برای توسعه فناوری سبز و روش‌های مدیریت پسماند در ایالت‌های شمال شرقی هند فراهم خواهد کرد و دیگران را ترغیب می‌کند که از راهکارهای استفاده بهینه از زباله و توسعه یک محیط پایدار پیروی کنند.”

حوزه فعالیت این مرکز علمی، تهیه راه‌حل‌های تجاری برای استفاده مقرون به‌ صرفه از ضایعات است که با استفاده از ضایعات پالایشگاه نفت از جمله موم، لجن نفتی و … تحقق می‌یابد. بخش مهندسی شیمی IITG از طریق مرکز علمی NRL برای تحقیقات اولیه کمک هزینه‌ای به‌منظور عیب‌یابی و ارائه محصولات نهایی مفید با استفاده از محصولات جانبی تولید شده از NRL و صنایع مشترک با آن دریافت کرده است.

این پروژه نه‌ تنها یک راه‌حل سازگار با محیط ‌زیست برای مقابله با مقادیر زیاد زباله‌های نفتی در پالایشگاه‌ها و زباله‌های حاصل از صنایع ایجاد می‌کند، بلکه همچنین با استفاده از ضایعات فوق می‌توان پلیمرهای پایداری را تولید کرد که قادر به جایگزینی با پلاستیک‌های معمولی هستند. پلاستیک‌های زیست‌ تخریب‌پذیر طی مدت زمانی حداکثر تا چند سال تجزیه و تفکیک گردیده و به چرخه محیط زیست باز می‌گردند. این نوع پلاستیک‌ها مانند پلاستیک‌های معمولی و یکبار مصرف مشکلاتی از قبیل زیست تخریب‌پذیر نبودن و مشکلات زیست محیطی ندارند.

توسط
The Times of India
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن