بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی محیط زیستبیوتکنولوژی میکروبی

تولید پلاستیک از قند و دی‌اکسید کربن

تولید پلاستیک از قند و دی‌اکسید کربن - اخبار زیست فناوری تولید پلاستیک از قند و دی‌اکسید کربن

✅ بر اساس تحقیقات دانشمندان در مرکز فنّاوری‌های شیمیایی پایدار در دانشگاه باث (University of Bath)، در آینده نزدیک پلاستیک‌های تجزیه‌پذیر زیستی می‌توانند با استفاده از موادی مانند قند و کربن دی‌اکسید تولید شوند. با روند رو به رشد جمعیت، تقاضا برای مصرف پلاستیک در حال افزایش است. این نسل جدید پلاستیک جایگزین تجزیه‌پذیر انواع پلاستیک ساخته‌ شده از نفت است. از این‌ رو در ایجاد و رشد زباله‌های اقیانوسی و دفن زباله مشارکتی نخواهد داشت.


?پلی‌کربنات برای ساخت شیشه‌های نوشیدنی، لنزهای عینک و در پوشش‌های ضد خش برای تلفن‌ها استفاده می‌شود. از فرایندهای تولید رایج برای پلی‌کربنات استفاده از BPA) Bisphenol A -منع شده در تولید شیشه نوزادان) و گاز بسیار سمی فسژن است که در جنگ‌ جهانی اول به‌ عنوان سلاح شیمیایی استفاده می‌شد.

?دانشمندان پلی‌کربنات‌های جایگزین را با استفاده از قند و کربن دی‌اکسید در فشار و دمای پایین تولید کرده‌اند. استفاده از این روش، ساخت پلاستیک را ارزان‌تر و ایمن‌تر می‌سازد. این نسل جدید پلاستیک می‌تواند برای ایمپلنت‌های درمانی یا به‌ عنوان داربستی برای رشد اندام‌های پیوندی استفاده شود. پلاستیک تولید شده به این روش ازلحاظ خصوصیات فیزیکی مانند محکم بودن، شفافیت و ضد خش بودن مشابه با نوع تولید شده از مواد نفتی است. تفاوت حیاتی و مهم این نوع از پلاستیک، قابلیت تجزیه با استفاده از آنزیم‌های طبیعی موجود در باکتری‌های خاک است.

دانشمندان برای تولید از طبیعت الهام گرفتند به ‌طوری‌ که از قند موجود در نوکلئوزید تیمیدین موجود در ساختار DNA به‌ عنوان بلوک ساختمانی پلاستیک پلی‌کربنات جدید استفاده کردند؛ در نتیجه این پلاستیک سازگار با محیط‌زیست بوده و به‌ راحتی قابل‌تجزیه است. خصوصیات این پلاستیک جدید می‌تواند با اصلاح ساختار شیمیایی تنظیم شود، برای مثال می‌توان پلاستیکی با شارژ مثبت تولید کرد تا سلول‌ها بتوانند به آن بچسبند که این حالت برای ایجاد داربست در مهندسی بافت بسیار مفید است.

محققان به دنبال استفاده از دیگر قندها مانند ریبوز و مانوز هستند. متخصصین شیمی دارای تجربه صد ساله در استفاده از مواد شیمیایی پتروشیمی به‌ عنوان مواد اولیه هستند، بنابراین نیاز به استفاده از منابع تجدیدپذیر مانند قندها به‌ عنوان پایه‌ای برای تولید مواد سنتزی و پایدار احساس می‌شود.

?ترجمه: سارا طالبی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله‌ی اول
☑️ لینک مقاله‌ دوم
☑️ لینک مقاله‌ی سوم
☑️ عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
☑️عضویت در کانال زیست فن

تولید پلاستیک از قند و دی‌اکسید کربن – اخبار زیست فناوری

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن