دارو رسانیعفونت ویروسی

تولید چسب‌ ریزسوزن ویروس RSV

با استناد به مطالعه‌ای که در دانشگاه Georgia انجام شده است، واکسیناسیون پوستی با استفاده از چسب‌های ریزسوزنی حاوی ویروس سین‌سیشیال تنفسی (RSV) غیرفعال شده و ماده‌ی محرک پاسخ ایمنی به ویروس، باعث افزایش دفاع بدن در برابر بیماری RSV شده و می‌تواند التهاب پس از مواجهه با ویروس را در بدن کاهش دهد.


RSV یک بیماری شایع ریوی است که برای کودکان، افراد پیر و یا کسانی که سیستم ایمنی بدن‌شان ضعیف است، می‌تواند بسیار خطرناک باشد. در آمریکا علت شایع برونشیت، التهاب مجاری کوچک تنفسی و پنومونیا در کودکان زیر یک سال، ویروس RSV است.

بر اساس اطلاعات به‌دست آمده از مرکز کنترل و پیش‌گیری بیماری، هر سال در آمریکا، این بیماری عامل ۵۷,۵۲۷ از موارد بستری کودکان زیر پنج سال، ۱۷۷,۰۰۰ بستری افراد بالای ۶۵ سال و ۱۴,۰۰۰مورد مرگ افراد بالای ۶۵ سال است. با این حال هنوز واکسنی برای RSV وجود ندارد. در سال ۱۹۶۰ واکسن غیرفعال شده RSV با فرمالین به نام FI-RSV وارد بازار شد که به صورت تزریق داخل عضله‌ای استفاده می‌شد. این واکسن در مطالعات کلینیکی آزمایش شد، اما مشخص شد نتایج عکس دارد یعنی نه تنها بیماری را بهبود نمی‌دهد بلکه حتی در کودکان شدت بیماری را پس از مواجهه با ویروس افزایش می‌دهد.

در این مطالعه، از دارورسانی با چسب ریزسوزن FI-RSV استفاده شد که به دو صورت تهیه می‌شود. یک بار به همراه مونوفسفریل لیپید A و یک بار بدون آن. مونوفسفریل لیپید A پاسخ ایمنی بدن را فعال می‌کند. برای بررسی تاثیر چسب ریزسوزنی، تمام این آزمایشات را نیز با روش تزریق درون عضله‌ای انجام دادند و سپس نتایج این دو روش را مقایسه کردند. تمام این بررسی‌ها بر روی موش‌ها انجام شد.

چسب‌های ریزسوزنی حاوی سوزن‌های بسیار کوچکی هستند که یک میلیون برابر کوچک‌تر از یک متر هستند و در یک فرمول بندی خشک با واکسن پوشانده شده‌اند. این روش دارو رسانی برای کودکانی که ترس از واکسن دارند و برای پیش‌گیری از بیماری RSV بسیار کمک کننده است. مطالعات نشان می‌دهند که واکسینایسیون افراد با چسب‌های ریز سوزنی در مقایسه با تزریق درون عضله‌ای، منجر به یک پاسخ ایمنی قوی‌تر، گسترده‌تر و ماندگارتر در آن‌ها می‌شود. از طرفی افزودن ماده تحریک کننده پاسخ ایمنی نیز توان واکسن را در ایجاد پاسخ ایمنی افزایش می‌دهد که در نهایت باعث زدودن ریه از ویروس RSV و جلوگیری از بیماری التهابی در اثر آن می‌شود.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن