زیست تودهکمپوست

تولید کمپوست از زائدات پسته به‌همراه کود دامی و لجن فاضلاب شهری

ضایعات و پوست پسته به‌علت فسادپذیری سریع، باعث آلودگی محیط‌زیست می‌شود، لذا بایستی به‌طریق مناسب، بهداشتی و اقتصادی دفع گردد. اخیراً برخی از محققین ایرانی موفق شدند با استفاده از فرایند کمپوستینگ، زائدات پسته را با تیمارهای مختلف و در ترکیب با لجن فاضلاب، به یک کود آلی جهت تقویت بافت خاک و گیاه تبدیل کنند.


سالانه بیش از 135 هزار تن ضایعات پسته در کشور ایران تولید می‌شود که بیشتر آن‌ها مربوط به ضایعات پوست‌گیری است. این ضایعات در اکثر مواقع نیز مسائل زیست‌محیطی حادی را هم به دنبال دارد. با توجه به آمار فائو، ایران با داشتن 58 درصد تولید، بزرگ‌ترین تولیدکننده پسته جهان است.

یکی از مهم‌ترین معضلات به‌خصوص در تصفیه خانه‌های فاضلاب، بحث لجن تولیدی است که نیاز به هزینه‌های بالا جهت مدیریت و تصفیه دارند، بنابراین کمپوست‌کردن این زائدات می‌تواند برای حفظ مواد آلی خاک، حاصل‌خیزی خاک و حفظ محیط‌زیست سودمند باشد.

در این پژوهش که نتایج آن در قالب یک مقاله علمی بین‌المللی منتشر گردیده است، خانم ماهرخ جلیلی و همکاران موفق شدند زائدات پسته را با کود دامی و در ترکیب با لجن فاضلاب، به یک کود آلی جهت تقویت بافت خاک و گیاه تبدیل کنند.
در این پژوهش فرایند کمپوستینگ با استفاده از مخلوطی از زائدات پسته و کود گاو با نسبت وزن خشک 5/5 به 10 و همچنین نسبت وزن خشک زائدات پسته به لجن فاضلاب شهری آب‌گیری DSS)1) به 10، در مقیاس آزمایشگاهی به مدت 60 روز مورد بررسی قرار گرفته است.

سمیت کمپوست با استفاده از شاخص جوانه‌زنی بذر (GI) بررسی شده است. حداکثر درجه حرارت در فرایند کمپوستینگ با کود گاو، 51.9 درجه سانتی‌گراد و با لجن فاضلاب شهری، 49.9 درجه سانتی‌گراد گزارش شده است. در واقع افزایش دما در تیمار با کود گاو بیشتر بوده و به‌مدت پنج روز در فاز ترموفیل باقی مانده است. مطابق نتایج این پژوهش، در هر دو راکتور، ابتدا پی‌هاش کاهش و سپس افزایش می‌یابد و در نهایت خنثی می‌شود.

همچنین برای ارزیابی سمیت محصول نهایی، تعداد تخم‌های انگلی اندازه‌گیری شده است که تعداد آن‌ها در ترکیب کود گاو و لجن فاضلاب شهری به ترتیب صفر و 8 عدد به ازای 4 گرم وزن خشک بوده است. علاوه بر تخم‌های انگلی، مقدار سالمونلا نیز اندازه‌گیری شده است که مقدار آن در محصولات نهایی صفر بوده است. مطابق نتایج آنالیز GI، کمپوست نهایی از کود گاو برای گیاه‌ سمی نبوده است؛ در نتیجه دارای کیفیت بالاتری نسبت به لجن فاضلاب شهری است.

مطابق ادعای این محققین، روش حاضر علاوه بر تصفیه و کاهش خطرات پسماند پسته، ارزش افزوده بالایی از آن ایجاد می‌کند که می‌تواند در مصارف مختلفی کشاورزی استفاده شود.

منبع
Ecotoxicology and Environmental Safety
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن