بیوتکنولوژی کشاورزیخشکیژنومیکس

تولید گوجه‏‌فرنگی با آب کمتر و کیفیت مطلوب

✅اخیراً یک بررسی سه ساله بر روی گوجه‌فرنگی چری (لامپی) نشان داده است که کاهش مصرف آب آبیاری به مقدار ۵۰ درصد نه تنها تاثیر منفی بر کیفیت غذایی یا بازارپسندی این محصول ندارد، بلکه باعث افزایش برخی ترکیبات ارزشمند همانند کاروتنوئید در این گیاه می‏گردد. کاروتنوئید پیش‏ساز ویتامین A بوده که برای سلامتی بسیار مفید است و همچنین در صتعت لوازم آرایشی نیز کاربرد دارد.

?این تحقیق که اخیرا در مجله Food Chemistry به چاپ رسیده است، حاصل مطالعه محققان بر روی دو رقم گوجه چری و دیگر ارقام جدید این گیاه در دو دوره پاییز و بهار بوده است.

?میریا کورل محقق مسئول این تحقیق عنوان می‏کند که ما بدون دلیل آب آبیاری را کم نمی‏کنیم، بلکه در تلاش برای ارایه زمان و روشی مناسب برای آبیاری این گیاه هستیم. این متدولوژی جدید نقش به‏سزایی در کاهش آب و انرژی و همچنین بهبود کیفیت محصول گوجه‌فرنگی در بازار دارد.

?بنابراین تمایل بازار به سمت تقاضای این ترکیب بااهمیت در حال رشد است. از طرفی دیگر بسیاری از مطالعات نشان می‏دهند که کاروتنوئید موجود در رژیم غذایی افراد نقش بسیار موثری در برابر انواع بیماری‏های چشمی و قلبی-عروقی و همچنین انواع مختلفی از سرطان‏ها دارد. از این رو، و با توجه به کمبود آب در بیشتر نقاط جهان، به نظر می‏رسد روی آوردن به ‏چنین متدولوژی‏هایی می‏تواند امکان کشت و کار این گیاه در مناطق با آب کمتر را ممکن سازد و ثمره آن نیز تولید بالای کارتنوئید است که بازارپسندی محصول را تضمین می‏کند.

?ترجمه: داور عابدینی

#تنش‌_های_غیر_زنده

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن کشاورزی
عضویت در کانال زیست فن

تولید گوجه‏‌فرنگی با آب کمتر و کیفیت مطلوب – اخبار زیست فناوری

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن