بیوتکنولوژی کشاورزی

تولید گیاهان از طریق CRISPR_cas9

✅ فناوری ویرایش ژنوم می‌تواند راه جدیدی برای تولید بذور گیاهی با کیفیت، مقاوم به خشکسالی، بیماری‌ها و آفات، و صرف زمانی کمتر برای بهبود ارقام جدید فراهم کند.


?برای ویرایش ژن‌ها یک نوع پروتئین به نام Cas9، برای ایجاد یک رشته RNA جستجوگر که می‌تواند جفت DNA را به منظور تغییر ژنومی و دستیابی به اثرات مطلوب در گیاهان، جستجو و ویرایش کند، برنامه ریزی می‌شود. اگرچه فرایند ویرایش ژن بسیار سریع است، احتمالا طی چند سال گذشته مزایای این روش برای کشاورزان تازه کار مشخص شده است.

?متخصصین CIMMYT قصد دادند با استفاده از این فناوری جدید، به کشاورزان تازه کار در کشور‌های در حال توسعه، برای دستیابی به امنیت غذایی، جبران کمبود مواد غذایی و تهدیدات اقتصادی معیشتی که به واسطه تغییرات آب و هوایی، آفات و بیماری ها ایجاد می‌شود، کمک کند. علاوه بر این آن‌ها به توانایی کاهش استفاده از آفت کش‌ها و افزایش ترکیبات غذایی از طریق تقویت زیستی محصولات دست یافته اند.

?پیکسلی گفت: “ما خواستار کشاورزی پایدار هستیم تا در عین حفظ تنوع زیستی، امنیت غذایی برای همه فراهم شود. CRISPR-Cas9 فناوری مقرون به صرفه ای است که به ما این امکان را می‌دهد تا به اختلاف زیادی که بین کشاورزان کم درآمد و پردرآمد وجود دارد، پایان دهیم. CRISPR-Cas9 با بهبود گونه‌ها می‌تواند خطر سرمایه گذاری در زمینه کود، ذخیره بذر و سایر فناوری‌ها را کاهش دهد و به این ترتیب مزیتی دوگانه برای کشاورزان تازه کار داشته باشد.

?در حال حاضر CIMMYT و DuPont Pioneer در حال بررسی مزایای استفاده از CRISPR-Cas9 برای مبارزه با بیماری نکروز کشنده ذرت (MLN) در شرق آفریقا هستند. این بیماری از طریق ترکیب دو ویروس ایجاد می‌شود، و تنها با بهبود مقاومت ژنتیکی در گیاهان می توان آن را درمان کرد. در نهایت می‌توان ارائه محصولات بهبود یافته را سرعت بخشید که واقعا عملکرد بالایی دارند و در مقابل بیماری‌های ویروسی نیز مقاوم هستند.

?محققان در حال انجام تحقیقات مشترک با استفاده از CRISPR-Cas9 روی بیماری ویروسی خطوط قهوه ای cassava هستند؛ پیش بینی می‌شود این بیماری از شرق آفریقا به نیجریه، بزرگترین تولیدکننده گوشت خوک در جهان گسترش یافته است. دو مورد از ژن‌ها ویرایش شدند، به این معنی که ویروس نمی‌تواند به درستی داخل گیاه تکثیر شود و مشاهده شد که بار ویروسی به طور کامل کاهش یافت.

?ترجمه: زهرا اصغری ملاباشی

☑️لینک خبر

☑️عضویت در زیست فن کشاورزی

☑️عضویت در کانال زیست فن

تولید گیاهان از طریق CRISPR_cas9 – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن