تنش های غیر زندهحرارت

تولید گیاه تحمل کننده گرما با روش ترانسفورماسیون

تنش گرمایی یکی از عوامل اصلی کاهش بازده و محصول بذر است. نمو دانه‌ گرده و مراحل گل‌دهی به تنش گرمایی بسیار حساس‌ اند، به‌ طوری که این تنش مانع جوانه زنی دانه‌ گرده می‌شود. محققان ویتنامی توانسته‌ اند توسط ژن AtHSP101 و با استفاده از روش ترانسفورماسیون، گیاهانی مقاوم به حرارت ایجاد کنند.


در شرایطی که تنش وجود ندارد mRNA AtHSP101 قابل تشخیص نیست اما در دمای بالا به مقدار زیادی انباشته می‌شود. ژن AtHSP101 پروتئین چپرون B1 یا ClpB1 را که به خانواده‌ پروتئین‌های شوک حرارتی 100 (HSP100) تعلق دارد، کد می‌کند. پروتئین‌های شوک حرارتی که پروتئین‌های تنش هم نامیده می‌شوند، پروتئین‌هایی به‌ شدت حفاظت شده‌ اند که در همه‌ موجودات زنده و تمامی سلول‌های آن‌ها وجود دارند. HSPهای منتخب که به عنوان چپرون‌ها هم شناخته می‌شوند، نقش مهمی در تاشدگی پروتئین‌ها، هم‌گذاری کمپلکس‌های چند پروتئینی، کنترل چرخه‌ی سلولی و سیگنالینگ بازی می‌کنند. هم‌چنین انباشتگی این پروتئین‌ها برای تنش‌های غیر زیستی مانند تنش خشکی و نیز سازگاری با دمای بالا ضروری است.

داده‌های microarray نشان می‌دهد که ژن AtHSP101، بیش‌تر در اندام‌های زایشی مانند بذر و دانه‌ گرده بیان می‌شود. به منظور ایجاد گیاه تحمل کننده‌ گرما، محققان از روش ترانسفورماسیون استفاده کردند. آن‌ها در این روش ژن AtHSP101 از Arabidopsis thaliana را کلون و وکتوری برای ترانسفورماسیون ایجاد کردند. ژن AtHSP101 از cDNA خود با طول 2.736kb تقویت شد و به یک وکتور کلون سازی pBluescript، که حاوی چندین توالی مفید برای استفاده در کلون­ سازی با باکتریوفاژ است، وارد شد. نتایج حاصل از این کلون­ سازی توسط توالی ­یابی و هضم با آنزیم‌های محدودکننده‌ی SpeI و AscI تأیید شد. در نهایت محققان ویتنامی موفق شدند به روش ترانسفورماسیون، ژن AtHSP101 را به یک وکتور PER8 تحت کنترل پروموتور UBQ14 منتقل و گیاهان تحمل کنند­ه‌ گرما تولید کنند.

لینک خبر

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن